Po długiej przerwie, spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią Covid-19, w dniu 7 kwietnia br. w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Starym Polu  odbył się po raz kolejny Wojewódzki Przegląd pn.: ,,POMORSKI STÓŁ WIELKANOCNY”.

Celem przeglądu jest m.in.:wspieranie rozwoju wsi poprzez integrację środowiska wiejskiego oraz promocja działań związanych z rozwojem wrażliwości estetycznej inspirowanej kulturą, tradycją i folklorem,ochrona dziedzictwa kulinarnego i kulturowego polskiej wsi.

Przedmiotem tegorocznego przeglądu były:

W tegorocznej edycji  wzięło udział 8kół gospodyń wiejskich i 3 stowarzyszenia  około 100 uczestników).

Zaproszeni Goście oraz uczestnicy przeglądu wysłuchali prelekcji pt.: ,,Wielkanoc w tradycji i obyczaju”, którą wygłosił pan Jan Pawlina, były dyrektor II LO w Malborku i mieszkaniec Starego Pola. Następnie odbył się koncert tancerzy prowadzonych przez Anettę Ciok
z Zespołu Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork” oraz Zespół Pieśni i Tańca  „Małe Żuławy” działającego w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Starym Polu.W spotkaniu uczestniczyli uchodźcy z Ukrainy – kobiety i dzieci, którzy znaleźli schronienie  na terenie  gminy Stare Pole min. w hotelu PODR, gminy Nowy Dwór Gdański oraz gminy Kwidzyn.

Tradycyjnie już od lat po zakończeniu części oficjalnej odbyła się degustacja ciast
i potraw przygotowanych przez uczestników.

 Agnieszka Rojewska