AgroLiga to prestiżowy konkurs, który upowszechnia pozytywne wzorce, promuje najlepszych rolników i najlepsze firmy pracujące na rzecz rolnictwa. AgroLiga przebiega w dwóch kategoriach: „Rolnik” i  „Firma” oraz w dwóch etapach: wojewódzkim i  krajowym. Na szczeblu wojewódzkim konkurs organizowany jest przez ośrodki doradztwa rolniczego, zaś na szczeblu krajowym – przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i  Stowarzyszenie AgroBiznes Klub. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także: Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Wojewódzka komisja konkursowa, złożona z przedstawicieli instytucji rolniczych, spośród zgłoszonych w bieżącej edycji rolników i firm, wyłoniła Mistrzów i Wicemistrzów Województwa Pomorskiego tegorocznej edycji przedsięwzięcia.

Finał wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga 2023 odbył się w ramach XXV Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu w dniu 16 września 2023 r.

Zwycięzcami etapu wojewódzkiego konkursu AgroLiga 2023 zostali:

Kategoria „Rolnik”:

I miejsce i tytuł Mistrza Województwa Pomorskiego – Gospodarstwo Rolne Bieliński z miejscowości Karwno w powiecie bytowskim. Nagrody odebrali Panowie Jarosław Bieliński i Przemysław Bieliński z rodzinami.

II miejsce i tytuł Wicemistrza Województwa Pomorskiego – Pan Romuald Ptach z miejscowości Orle Pnie w  powiecie wejherowskim. W imieniu laureata nagrody odebrał Pan Eryk Ptach.

Kategoria „Firma”:

I miejsce i tytuł Mistrza Województwa Pomorskiego – „Wędzarnia Ryb „Meduza”z Gardny Wielkiej w powiecie słupskim. Nagrody odebrał właściciel firmy Pan Zbigniew Przysiecki.

II miejsce i tytuł Wicemistrza Województwa Pomorskiego – Centrala Nasienna „Zielenin” z  Kościerzyny. Nagrody odebrał właściciel przedsiębiorstwa Pan Stanisław Małachowski.

Laureaci konkursu otrzymali puchary Ministra Rolnictwa i  Rozwoju Wsi Roberta Telusa, a także nagrody ufundowane przez: Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencję Restrukturyzacji i  Modernizacji Rolnictwa, Pomorską Izbę Rolniczą, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz przedstawicieli pomorskich samorządów: Marszałka Województwa Pomorskiego, Starostę Powiatu Kościerskiego, Wójta Gminy Czarna Dąbrówka, Wójta Gminy Smołdzino oraz Burmistrza Kościerzyny.

Udział w tak prestiżowym konkursie stanowi niewątpliwie źródło ogromnej satysfakcji i radości. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu. Mistrzom, którzy będą reprezentować województwo pomorskie na szczeblu krajowym życzymy, aby sięgnęli po najwyższe laury.

Krajowy finał konkursu AgroLiga 2023 odbędzie się w Warszawie w II kwartale 2024 roku.

Opracowała: Agnieszka Moltzan, Sekretarz Komisji Konkursu AgroLiga 2023

Fot. Paweł Jankowski