Druga edycja targów polskiej branży BIO, odbyła się 8-10 października 2020 r. w Nadarzynie w PTAK WARSAW EXPO. Targi BIOEXPO były niepowtarzalną okazją do zapoznania się z szeroką ofertą wysokiej jakości produktów w jakości BIO, EKO, ORGANIC i naturalnej, FAIRTRADE, DEMETER wytwarzanych zarówno przez polskich, jak też zagranicznych producentów i przetwórców. Dla odwiedzających, targi to była również okazja do nawiązania współpracy z producentami i dystrybutorami żywności oraz produktów ekologicznych we wszystkich strefach tematycznych: kosmetyki, środki czystości, środki ochrony roślin, opakowania i artykuły użytku codziennego. Co najważniejsze wszystko we wspaniałej atmosferze by nawiązywać i rozwijać kontakty handlowe oraz dyskutować o aktualnej kondycji branży i jej perspektywach rozwoju.

Targom towarzyszył  trzydniowy Kongresie BIOEXPO. Duża cześć tegorocznego Kongresu poświęcona była tematyce rolnictwa ekologicznego, wyzwaniom jakie czekają produkcję rolną, jak również zmianom w prawodawstwie dotyczącym tej części rolnictwa. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, w ramach działań Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich, zorganizował w formie webinarium konferencję pn. „Rolnictwo ekologiczne – szansa dla rolników i konsumentów”. Podczas konferencji przedstawione zostały założenia przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej,  zmiany w prawodawstwie dotyczącym rolnictwa ekologicznego, wyjaśnione cele Zielonego Ładu oraz omówione funkcjonowanie  doświadczalnictwa odmianowego  dla systemu ekologicznego. Podkreślone również znaczenie pszczelnictwa i zapylaczy dla rozwoju rolnictwa. Ponadto, podczas Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO w Nadarzynie, w dniu 09.10.2020 r. odbyło się podsumowanie dwóch konkursów oraz wręczenie dyplomów i pucharów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w konkursach:

1. „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”, już po raz trzynasty  zostali nagrodzeni rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach upowszechniają ekologiczne metody produkcji rolnej,

2. „Najlepszy doradca ekologiczny”, po raz pierwszy zostali wyłonieni  i nagrodzeni najlepsi doradcy specjalizujący się w propagowaniu zasad i idei rolnictwa ekologicznego.

W konkursie na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” na etapie krajowym przyznano 4 nagrody, w tym jedno wyróżnienie:
I miejsce: Ewa i Peter Stratenwerth – województwo mazowieckie,
II miejsce: Maciej Tomczak – województwo wielkopolskie,
III miejsce: Bogumiła Błoniarczyk – województwo małopolskie,
Wyróżnienie: Piotr i Agnieszka Wróbel – województwo kujawsko-pomorskie.

Na etapie wojewódzkim laureatem XIII edycji ogólnopolskiego konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w województwie pomorskim  gospodarstwo Pani Małgorzaty Siłakowskiej „Jagodowe Marzenie”. Jest ono  położone w miejscowości Chrzanowo, w gminie Łęczyce, w powiecie wejherowskim. Prowadzona jest w nim uprawa jagody kamczackiej i żurawiny wielkoowocowej. Poza sprzedażą świeżych „super owoców” gospodarstwo zajmuje się przetwórstwem w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego oraz uprawą warzyw zgodnie z zasadą  permakultury. Produkty z gospodarstwa można nabyć bezpośrednio w gospodarstwie, ale również podczas regionalnych targów i wystaw czy poprzez wysyłkę/dowóz. Więcej informacji o gospodarstwie „Jagodowe Marzenie”  w prezentacji pod relacją.

W  konkursie na „Najlepszego Doradcę Ekologicznego” swój mały sukces odnotował PODR w Lubaniu, bowiem wysokie II miejsce otrzymała nasza koleżanka Agnieszka Jereczek, której serdecznie gratulujemy. Cieszymy się, że jej praca oraz zaangażowanie w propagowanie idei rolnictwa ekologicznego zostało zauważone oraz docenione, przez jury konkursu.

Pozostali nagrodzeni to:
I miejsce : Elżbieta Dryjańska – województwo wielkopolskie
III miejsce : Jan Pajdzik – województwo małopolskie
I wyróżnienie : Urszula Bogusiewicz – województwo dolnośląskie
II wyróżnienie: Jerzy Grabowski – województwo mazowieckie.

Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w branży ekologicznej.

Zarówno konferencja jak i konkursy zostały zrealizowane w ramach działań Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Do pobrania: