W dniach 9 i 10 lutego br., w Starym Polu i Kwidzynie odbyły się konferencje zorganizowane przez PODR, Oddział w Starym Polu we współpracy z KGS S.A. Toruń, Oddział Cukrownia Malbork oraz Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i Nowym Stawie. Po dwuletniej przerwie, spowodowanej obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, wróciliśmy do tradycyjnej formuły ich organizacji. Spotkanie w Starym Polu prowadzone było również w trybie online. Tematyka tegorocznych konferencji związana była z aktualną sytuacją rynkową. Wykład pt. „Nawożenie buraka cukrowego w nowych realiach rynkowych” przedstawił dr hab. Witold Szczepaniak – prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Drugim prelegentem był dr hab. Jacek Piszczek – prof. Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy Poznań, Terenowa Stacja Doświadczalna w Toruniu, który przedstawił temat „Ochrona plantacji buraka cukrowego przed agrofagami w dobie wycofywania środków ochrony roślin”.

W drugiej części konferencji wystąpili przedstawiciele KGS S.A. w Toruniu: Paweł Góralski – zastępca dyrektora Departamentu Surowcowego, Joanna Onuch – kierownik Działu ds. Agrotechniki Departament Surowcowy oraz Krzysztof Zieliński – dyrektor techniczny w Cukrowni Malbork. Omówili oni przebieg kampanii buraczanej oraz wyniki zarówno plantatorów, jak i cukrowni, a także plany rozwojowe na ten rok.

Prezentacje przedstawione przez wykładowców oraz reklamy firm dostępne będą na stronie internetowej www.podr.pl. W marcowym i kwietniowym wydaniu Pomorskich Wieści Rolniczych ukarzą się również artykuły prof. Witolda Szczepaniaka i prof. Jacka Piszczka.

Dziękujemy wszystkim za udział w konferencji, a firmom za jej wsparcie finansowe. Mamy nadzieję, że już na stałe wrócimy do spotkań w tradycyjnej formule, na sali, gdzie jest możliwość bezpośrednich rozmów i wymiany poglądów.

Sponsorzy konferencji:

FIRMY NASIENNE:

1.  Betaseed
2.  Florimond Desprez
3.  Hilleshög
4.  Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o.
5.  KWS Polska Sp. z o.o.
6.  Maribo 
7.  Sesvanderhave Poland Sp. z o.o.
8.  Strube Polska Sp. z o.o.
9.  Wielkopolska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o.

FIRMY OCHRONY ROŚLIN:

1.  Adama Polska Sp. z o. o. 
2.  Innvigo Sp. z o.o.
3. ORGANIKA-AGRARIUS Sp. z o. o.
4. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe “CHEMIROL” Sp. z o.o.
5. Sumi-Agro Poland Sp. z o.o.
6. UPL Polska Sp. z o.o.
7. Zakład Produkcyjno-Handlowy „Agromix”

FIRMY MASZYNOWE

1. AgroKompani Sp. z o.o.
2. AGROLMET Sp. z o.o. Sp. Komandytowa
3. KUHN‑MASZYNY ROLNICZE Sp. z o.o.

BANKI

1. Bank Spółdzielczy w Brodnicy
2. BNP Paribas Bank Polska S.A.
3. Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie

Do pobrania:
Materiały konferencyjne