W dniach 14 i 15 lutego br., w Starym Polu i Górkach k/Kwidzyna odbyły się konferencje zorganizowane przez PODR, Oddział w Starym Polu we współpracy z KGS S.A. Toruń, Oddział Cukrownia Malbork oraz Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i Nowym Stawie. Spotkanie w Starym Polu prowadzone było również w trybie online. W tegorocznych konferencjach, w których wzięło udział ponad 370 osób, wykładowcami w części technologicznej byli prof. dr hab. Jacek Przybył oraz prof. UPP dr hab. Witold Szczepaniak – obaj panowie z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prof. Jacek Przybył przedstawił temat „Jakość w zbiorze buraków cukrowych”. Drugi z prelegentów, prof. Witold Szczepaniak kontynuując ubiegłoroczny temat nawożenia, w tym roku w swoim wykładzie przedstawił „Nawożenie dolistne buraka cukrowego”.

Po przerwie na poczęstunek, konsultacje z firmami czy wzajemną wymianę doświadczeń przyszedł czas na drugą część, tradycyjnie poświęconą omówieniu wyników kampanii buraczanej w całej KGS S.A. jak i w Cukrowni Malbork. Swoje wystąpienia mieli przedstawiciele KGS S.A. w Toruniu: Artur Majewski – dyrektor Departamentu Surowcowego, Joanna Onuch – kierownik Działu ds. Agrotechniki Departament Surowcowy oraz Magdalena Naumczyk p.o. kierownika Działu Obsługi Plantatorów w Cukrowni Malbork. Omówili oni sytuacją na światowym rynku cukru, przebieg kampanii buraczanej oraz wyniki zarówno plantatorów, jak i cukrowni, a także plany rozwojowe na ten rok. Głos zabrał również pan Józef Pawela – Przewodniczący Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KGS S.A. w Toruniu.

Prezentacja prof. Witolda Szczepaniaka oraz reklamy firm sponsorujących dostępne będą na stronie internetowej www.podr.pl. W najbliższych wydaniach Pomorskich Wieści Rolniczych ukażą się również artykuły prof. Jacka Przybyła i prof. Witolda Szczepaniaka związane z tematyką wykładów.

Dziękujemy wszystkim za udział w konferencjach, a firmom za ich wsparcie finansowe.

Sponsorzy konferencji:

FIRMY NASIENNE:

1.  Betaseed

2.  Florimond Desprez

3.  Hilleshög

4.  Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o.

5.  KWS Polska Sp. z o.o.

6.  Maribo 

7.  Sesvanderhave Poland Sp. z o.o.

8.  Strube Polska Sp. z o.o.

9.  Wielkopolska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o.

FIRMY OCHRONY ROŚLIN I NAWOŻENIE:

1.  Adama Polska Sp. z o. o. 

2.  Green Eco Poland sp. z o.o.

3.  Innvigo Sp. z o.o.

4.  ORGANIKA-AGRARIUS Sp. z o. o.

5.  Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe ADOB Sp. z o.o.

6.  Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe “CHEMIROL” Sp. z o.o.

7.  Sumi-Agro Poland Sp. z o.o.

8.  Timac Agro Polska sp. z o.o.

9.  Zakład Produkcyjno-Handlowy „Agromix”

FIRMY MASZYNOWE

1. AgroKompani Sp. z o.o.

2. KUHN‑MASZYNY ROLNICZE Sp. z o.o.

3. RAITECH  Sp. z o.o.

BANKI

 1. Bank Spółdzielczy w Brodnicy Oddział w Elblągu i Kwidzynie

 2. BNP Paribas Bank Polska S.A.

 3. Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie

Materiały konferencyjne – kliknij