Sytuacja epidemiczna nie pozwoliła nam na organizację imprez wystawienniczych w 2020 roku. W roku bieżącym nie mogliśmy również zorganizować czerwcowych targów i wystawy zwierząt w zwyczajowym terminie. Cieszymy się zatem, że wprowadzone poluzowanie obostrzeń umożliwiło nam przygotowanie Wystawy we wrześniu. Dla nas była to wielka radość, że mogliśmy spotkać się bezpośrednio z rolnikami oraz osobami związanymi z branżą rolniczą i zwiedzającymi targi.

VI Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich – Wystawę Specjalistyczną Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Starym Polu zorganizował  w dniach 11 i 12 września br. Wystawa towarzyszyła XXVI Jesiennym Targom Ogrodniczym. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia był Pomorski Związek Hodowców Koni w Malborku. Komisarzem Wystawy był Andrzej Derlecki – prezes PZHK.

Wystawa to święto wszystkich hodowców oraz uhonorowanie ich pracy. Podczas imprezy zaprezentowane zostały najlepsze sztuki hodowlane koni zimnokrwistych w typie sztumskim z całej Polski. Dotarło do nas 30 hodowców z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego, którzy przywieźli 55 polskich koni. W pierwszym dniu Wystawy były one prezentowane w czterech grupach i oceniane przez 3-osobową komisję. Wyniki tej rywalizacji przedstawiamy w tabeli poniżej. Drugi dzień Wystawy to uroczysta gala, podczas której były jeszcze raz prezentowane wszystkie konie, a zwycięzcy w poszczególnych grupach i klasach otrzymali puchary i nagrody od sponsorów (ich listę również zamieszczamy poniżej) oraz nagrody sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Końskiego.  W niedzielę odbyły się również warsztaty dla hodowców oraz Konkurs Młodego Hodowcy, którego laureatem został Natan Szwichtenberg z Wieżycy, woj. pomorskie. O tych wydarzeniach i ich finansowaniu piszemy w drugim artykule.

Nagrody ufundowali:

1. Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego
2. Leszek Tabor
Burmistrz Miasta i Gminy Sztum
3. Leszek Sarnowski
Starosta Sztumski
4. Wiesław Burzyński
Pomorska Izba Rolnicza
5. Marcjusz Kwidzyński
OR ARiMR Gdynia
6. Hubert Grzegorczyk
Ellewar Sp. z o.o. Oddział Malbork
7. Andrzej Dolny
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

Czempionat Koni Stare Pole 2021 - wyniki

Gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i pozostałym uczestnikom, bo przecież samo zakwalifikowanie na Wystawę to już wyróżnienie. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji i finansowaniu tegorocznej Wystawy składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi za objęcie patronatem honorowym naszej Wystawy, a sponsorom jeszcze raz dziękujemy za ufundowanie nagród.

Do zobaczenia za rok na kolejnej Wystawie!

 Zbigniew Marciniak

Wystawa koni

Konkurs Młody Hodowca

Warsztaty dla hodowców koni