W ramach operacji “Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” – demonstracje ekologiczne, w dniu 19 marca br. rolnicy z województwa pomorskiego uczestniczyli w demonstracji w gospodarstwie pana Tomasza Kupaj, w Kęszycach w województwie wielkopolskim.

Celem demonstracji jest zaprezentowanie wykorzystania środków na bazie ziół wykazujących właściwości kokcydiostatyczne (czosnek, oregano, rozmaryn) jako narzędzie w profilaktyce i zwalczaniu kokcydiozy u królików. Temat demonstracji jest realizowany w stadzie podstawowym liczącym 20 szt. samic oraz wśród młodych królików po odsadzeniu.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić gospodarstwo ekologiczne, położone na obrzeżach wsi Kęszyce. Gospodarstwo zajmuje obszar 16,38 hektara, z czego 14,50 hektara przeznaczone jest na produkcję rolną. Ziemia ta, choć słabej klasy V i VI, jest wykorzystywana w sposób zrównoważony, głównie pod uprawę kukurydzy, wyki z rośliną podporową, ziemniaków, pszenżyta ozimego oraz traw. Dodatkowo, na gruntach ornych rosną mieszanki zbożowe, stanowiące bazę paszową dla zwierząt utrzymywanych na gospodarstwie.

Jednak to nie tylko produkcja roślinna stanowi o charakterze tego miejsca. Gospodarstwo angażuje się także w hodowlę zwierząt, takich jak świnie rasy złotnicka pstra, owce rasy wielkopolska, króliki popielniańskie białe, kurczęta rzeźne oraz kur niosek. Zwierzęta są utrzymywane w warunkach zapewniających im komfort i dobrostan, a ich pasze są wytwarzane na miejscu z uprawianych roślin.

Co więcej, gospodarstwo prowadzi sprzedaż bezpośrednią zwierząt do chowu lub na ubój, a od 2017 roku posiada własną zatwierdzoną ubojnię, co umożliwia sprzedaż tusz i podrobów drobiu oraz królików z własnej hodowli.

Podczas wizyty pomorscy rolnicy mieli okazję uczestniczyć w fascynującym wykładzie dotyczącym hodowli królików. Prelekcję wygłosił prof. dr hab. Paweł Bielański z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach. Tematem było wykorzystanie ziół, takich jak czosnek, oregano i rozmaryn, w profilaktyce i zwalczaniu kokcydiozy u królików. Prezentacja ta ukazała możliwości naturalnych preparatów w utrzymaniu zdrowia zwierząt bez konieczności stosowania chemii.

Odwiedzający gospodarstwo mogli dostrzec nie tylko zaangażowanie w produkcję ekologiczną, ale także troskę o dobrostan zwierząt oraz dążenie do wykorzystania naturalnych metod w rolnictwie. To miejsce stanowi inspirację dla wszystkich, którzy pragną prowadzić rolnictwo z poszanowaniem natury i zdrowia zwierząt.

Opiekun naukowy demonstracji: Prof. dr hab. Paweł Bielański  Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy w Balicach.

Opiekun doradca demonstracji: Paulina Hybsz, Magdalena Buksakowska – WODR w Poznaniu

Relację opracował Adrian Kucharski, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu