MyZbieramy.pl

Truskawki, maliny, borówki, czereśnie, brzoskwinie, jabłka, winogrona, pomidory, ogórki – m.in. na zbiór takich owoców rolnicy mogą zaprosić rodziny i osoby indywidualne na powstałym w tym celu portalu MyZbieramy.pl

Zaproszenia są zawsze publikowane darmowo, rolnik może w dowolnym momencie poprawić wpis. MyZbieramy.pl ma sprawić, aby rzadkością były sytuacje, gdy rolnikowi  zostają owoce, warzywa na polu, bo nie miał ich kto zebrać. Jest to szczególnie ważne w tym sezonie, gdy z powodu epidemii koronawirusa brakuje pracowników sezonowych.

Portal wspiera lokalnych rolników, bo zapłata następuje od razu w gospodarstwie w ramach sprzedaży bezpośredniej. Wówczas obie strony zyskują, bo gospodarz dostaje za płody rolne więcej niż w sprzedaży hurtowej, a osoba zbierająca płaci za nie taniej niż w sklepie. Następują też relacje, możliwość stałej współpracy.

Zainteresowanie samozbieraniem w Polsce jest bardzo duże. Po informacji 24 maja 2020 r. na głównej stronie Wirtualnej Polski odnotowaliśmy ponad 50 tysięcy prób wejść na stronę i serwery przestały działać. Kolejne materiały m.in. w głównym wydaniu Panoramy TVP i innych ogólnopolskich oraz regionalnych mediach spowodowały, że w następnych dniach liczba osób, którzy chcą zbierać i wchodziły na www.myzbieramy.pl wynosiła ponad 6 tysięcy dziennie.

Z drugiej strony zainteresowanie rolników jest obecnie jeszcze małe. Mimo to odpowiedziały na nie setki osób chętnych do zbierania w całej Polsce i zaczęli dzwonić do rolników, umawiać się na zbieranie. Dlatego tak ważna jest popularyzacja tego rozwiązania, które od lat sprawdza się w gospodarstwach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA pod nazwą PickYourOwn.

Hasło portalu brzmi: „Poczuj radość zbierania”, ponieważ jego celem jest też powrót do natury, zachęcenie do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Propozycja skierowana jest zwłaszcza do rodzin z małymi dziećmi, które mogą przekonać się na czym polega uprawa (żywa lekcja przyrody), a wspólna wyprawa wzmocni relacje. Z kolei dla osób starszych będzie to sentymentalna podróż – przypomnienie czasów, gdy w młodości zrywały owoce czy pomagały w polu. Jesteśmy przekonani, że idea „zbierz to sam” może być również doskonałym magnesem w rozwoju agroturystyki (zbieranie i pobyt z noclegiem w gospodarstwie).

Partnerami portalu są Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza,  Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów, Magazyn Rolniczy Agro Profil, Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa.

Inne aktualności:

Ruszyła kampania przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie

Skip to content