W dniu 19 kwietnia 2026 r. podczas XVI Targów Ogrodniczo – Pszczelarskich w Lubaniu odbył się Pokaz strojów regionalnych Pomorza, który został zorganizowany przez Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Jeden zespół i trzy koła z województwa pomorskiego z regionu Kaszub, Kociewia, Żuław oraz Powiśla zaprezentowały stroje regionalne.
Pokaz otworzył Aleksander Mach Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu witając przybyłych gości i uczestników wydarzenia.
Głos zabrali również Stanisław Lamczyk Poseł na sejm RP, Adam Gawrylik Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Barbara Odrobińska z MRiRW, Członek Rady Społecznej PODR w Lubaniu.
Oprawę muzyczna zapewnił wyjątkowy zespół wokalny Vero Canto z dyrygentem Joanną Werochowską z Kościerzyny. Młody, ambitny zespół, który powstał zaledwie kilka miesięcy temu porwał wszystkich uczestników do świata muzyki, która łączy pokolenia i emocje – tak jak tradycja Pomorza.
Celem pokazu strojów regionalnych Pomorza było zaprezentowanie bogactwa i różnorodności dziedzictwa kulturowego regionu poprzez autentyczne stroje charakterystyczne dla obszarów takich jak Kaszuby, Kociewie, Powiśle i Żuławy. Wydarzenie miało na celu podkreślenie tożsamości lokalnej społeczności, pielęgnowanie tradycji oraz przekazywanie wiedzy o historii, symbolice i znaczeniu poszczególnych elementów ubioru.
Pokaz stanowił również przestrzeń do integracji środowisk wiejskich, kół gospodyń wiejskich i zespołów regionalnych, a także promocji regionu Pomorza jako miejsca o unikalnej kulturze i żywym dziedzictwie. Dodatkowo wydarzenie miało charakter edukacyjny i promocyjny – inspirowało do kultywowania tradycji oraz wzmacniania zainteresowania kulturą ludową wśród różnych pokoleń.
Na scenie wystąpili:
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz – zaprezentował stroje regionu kaszubskiego: rybacki, wyjściowy oraz korkowy. Stroje omówiła kierownik zespołu Natalia Gronda, natomiast trzy pary prezentowały powyższe stroje na wybiegu.
- Dodatkowo Beata Jankowska – Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego omówiła
i zaprezentowała strój kaszubski z południowych Kaszub (borowiacki) w kolorach brązowych. - Kółko Rolnicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Gręblinie (region Kociewie) – zaprezentowało tradycje i elementy kultury regionu kociewskiego. Stroje omawiała Beata Sabaj.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Tychnowach (region Powiśle) – przedstawiło dziedzictwo kulturowe regionu Powiśla. Stroje omawiała przewodnicząca Emila Redmer.
- Koło Gospodyń Wiejskich „Komenda Główna Wsi” w Wiślinie (region Żuławy) – zaprezentowało tradycje i kulturę regionu żuławskiego. Stroje omawiała przewodnicząca Daria Wysocka.
Wszyscy uczestnicy pokazu otrzymali nagrody i upominki od Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz od fundatorów nagród.
Fundatorami nagród i upominków dla uczestników byli:
- Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
- Obszar Metropolitarny – Gdańsk, Gdynia , Sopot
- Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim
- Fundacja „Pan Władek”
- Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
- Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku
- Reknica Sp. z o.o. Gmina Kolbudy
- Przewodniczący Rady Gminy Przywidz
- Hotel pod Orłem Kartuzach
- Reklama Pomorze w Trąbkach Wielkich
- Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Wieś Przywidzka
- Muzeum Techniki Wojskowej” Gryf”
- Firma Ochroniarska Kaszuby Kościerzyna
Serdecznie dziękujemy wszystkim zespołom za wspaniałe występy podczas pokazu strojów regionalnych Pomorza, a publiczności za uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu i liczne przybycie.
Szczególne podziękowanie należą się również instytucjom i firmom za ufundowanie nagród i upominków dla występujących zespołów.
Podczas dwóch dni targów swoje stoiska z produktami lokalnymi i tradycyjnymi prezentowały poniższe Koła Gospodyń Wiejskich
- KGW w Grabowie Kościerskim
- KGW w Dąbrowie „Babeczki z Dąbrowy’’
- KR-KGW w Długim Krzu „Marzebiónczi’’
- KGW Pomlewianki
- KGW Borzestowo
- KGW Koleżanki Konarzynianki
- KR-KGW w Trzepowie
- KGW Borkowo
- KGW w Szopie
Opracowała: Lucyna Wysocka