Relacja z VII Pomorskiego Forum Trzodziarskiego

W dniu 20 listopada odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi konferencja wojewódzka zatytułowana VII Pomorskie Forum Trzodziarskie, zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział  Stare Pole.

 Patronat medialny objęły: Radio Plus, Radio Głos oraz wydawnictwa Trzoda Chlewna i Rolnik Pomorski.

W spotkaniu udział wzięli producenci trzody chlewnej, doradcy i przedstawiciele firm działających w otoczeniu rolnictwa. W sumie wykładów i doniesień wysłuchało 114 osób, wśród nich 31 doradców rolnych z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. 

 Program konferencji:

 • Rejestracja uczestników
 • Otwarcie konferencji
 • Wykłady:
 • „Działania podejmowane w celu zwalczania i zapobieganiu szerzenia się ASF w województwie pomorskim”.  Maciej Dragun wojewódzki inspektor weterynaryjny,
 • „Nekroza, kanibalizm i inne objawy jako wynik przewlekłej intoksykacji mykotoksynami”. Dr Jarosław Wojciechowski,
 • „Podstawowe jednostki chorobowe w chlewni i ich wpływ na produktywność stada”. Dr Jarosław Wojciechowski,
 • „Czy są granice stymulowania produkcyjności świń poprzez żywienie?” Dr Tomasz Schwarz UR w Krakowie.

Po każdym z 4 wykładów uczestnicy spotkania mogli zadawać prelegentom pytania związane z treścią wystąpień. Rolnicy chętnie korzystali z tej możliwości uzyskując odpowiedzi na nurtujące ich problemy związane z hodowlą i organizacją produkcji.

Wystąpienie sponsorskie:

 • GLOBAL Eco przedstawił trzy programy wspierające ochronę środowiska na terenach wiejskich:

Program „Mój Prąd” dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych,

– Program „Czyste Powietrze” dofinansowanie wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków mieszkalnych,

– Program „Agroenergia” którego celem jest kompleksowe wsparcie związane z  ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko prowadzonych działalności rolniczych.

 • BLATTIN Polska „VILOMIX najlepsze rozwiązania w żywieniu świń”. Blattin przedstawił nową linię mieszanek mineralno-witaminowych dla trzody chlewnej. Produkty Vilomix charakteryzują się unikalnymi formułami aminokwasowo-mineralno-witaminowymi. Powstały na bazie wieloletnich doświadczeń w żywieniu wysokoprodukcyjnych świń, przy wykorzystaniu najnowszych zaleceń żywieniowych wydanych przez SEGES Pig Research Centre,
 • BIOVETA Polska – „Produkty dla trzody chlewnej“. Przedstawiciel firmy Bioveta przedstawił produkty firmy w tym: preparaty hormonalne do indukcji i synchronizacji ruii i porodów, szczepionki przeciwko wielu powszechnym chorobom świń oraz leki przeciwpasożytnicze,
 • FOTON TECHNIK Warszawa – zaprezentował film o instalacjach fotowoltaicznych.

Sponsorami Forum byli również:

BIOFEED Rajkowy – czołowy producent pasz, koncentratów, premiksów i dodatków dla zwierząt hodowlanych.

DRAMIŃSKI Olsztyn – producent wysokiej jakości zaawansowanych technologicznie urządzeń elektronicznych dla profesjonalistów z sektora rolniczego hodowlanego i weterynaryjnego.

ELETOR Karol Zduński, Zbiczno producent sterowników klimatu i wentylacji.

GS „Samopomoc Chłopska”, Sierakowice – producent między innymi mieszanek paszowych i uzupełniających dla trzody chlewnej.

HODOWCA Straszyn – firma realizująca kompleksowe wyposażania ferm.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i sponsorom za udział w konferencji jednocześnie zapraszamy na kolejne spotkanie na Pomorskim Forum Trzodziarskim w 2020 roku.

Włodzimierz Sawirski

Ilość wyświetleń artykułu: 2068