XXVI Targi Ogrodnicze Słupsk

W dniach 13-14 maja odbyły się XXVI Targi Rolno-Kwiatowe. Słoneczna pogoda sprawiła, że przybyły na nie tłumy zwiedzających mieszkańców Słupska i jego okolic. Wystawców było nieznacznie mniej niż w targach wiosennych, ale wszystkie tereny wystawowe były wypełnione i kolorowe od kwiatów. Na targach sprzedawano głównie popularne kwiaty balkonowe i rabatowe jak: begonie, surfinie i pelargonie. Nie zabrakło też innych roślin ozdobnych, róż, klematisów roślin cebulowych i bylin. Oferta kwiatowa była bogata, więc miłośnicy ogródków przydomowych i działkowicze mieli w czym wybierać.
Nie brakowało też rozsad warzyw i ziół, które są coraz częściej uprawiane w sposób ekologiczny bez użycia nawozów mineralnych i środków ochrony roślin.
Bogatą ofertę prezentowały firmy zajmujące się wyposażeniem ogrodów – domki ogrodowe, altany, donice oraz meble ogrodowe. Właściciele oczek wodnych mogli zaopatrzyć się w różne gatunki ryb oraz zakupić niezbędny sprzęt do ich pielęgnacji.
Tradycyjnie w punkcie doradczym porad z dziedziny ogrodnictwa i rolnictwa udzielali specjaliści naszego Oddziału, a w sąsiedztwie pracownicy Koszalińskiej Stacji Chemiczno-Rolniczej dokonywali analizy próbek gleby dostarczanej przez rolników, działkowiczów i właścicieli ogródków przydomowych.
Uroczystego podsumowania Targów Kwiatowych – 2017 dokonała Małgorzata Stanisławczuk – Z-ca Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Słupsku. Podczas uroczystości ogłoszono również wyniki konkursów na „Najciekawszy produkt targowy”, „Bezpieczne gospodarstwo rolne 2017”, konkursu plastycznego dla dzieci „Sportowe podwórko”. Nagrody dla laureatów konkursów ufundowali: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Agencja Nieruchomości Rolnej, Starostwo Powiatowe w Słupsku, Nadleśnictwo Leśny Dwór, KRUS, Państwowa Inspekcja Pracy w Słupsku oraz firma Tuperwerre producent sprzętu AGD.
Za najciekawszy produkt targowy komisja uznała wystawę ptactwa ozdobnego z hodowli Pana Mieczysława  Sołtysa z Bierkowa. W przestrzennej wolierze pięknie prezentowały się: dwie pary pawi indyjskich, białych i czarnoskrzydłych oraz kilkanaście sztuk bażantów różnych odmian.

Finalistami regionalnego etapu konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” w 2017r. zostali:
I miejsce – Czesław Odya z Łąg Kolonii– (powiat chojnicki)
II miejsce – Ireneusz Bejnarowicz z Dębnicy Kaszubskiej – (powiat słupski)
III miejsce – Bogdan Zblewski z Przechlewa – (powiat człuchowski)
Wyróżnienia otrzymali: Jan Cymbałko z Damnicy, Eugeniusz Krycki z Dębnicy Kaszubskiej, Maciej Osiewicz z Damnicy.
W konkursie plastycznym nagrodę główną ufundowaną przez Agencję Nieruchomości Rolnej, otrzymał Fabian Jasiński z Wieszyna.
W konkursie plastycznym autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody, które wręczyli: Adam Stasiuk – Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnej w Gdańsku, Paweł Lisowski – Radny Powiatu Słupskiego, Małgorzata Stanisławczuk Z-ca Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Słupsku.
O muzyczną stronę naszej imprezy zadbał zespół „Absolwent” ze Słupska.
Kolejną naszą imprezą, na którą już dzisiaj serdecznie zapraszamy, będą Targi Ogrodnicze – Jesień 2017, które odbędą się w dniach 30.09-1.10 2017 r.

 

        Alicja Staciwa

Bogdan Nowaczewski

Ilość wyświetleń artykułu: 1409