XXVI Pomorskie Agro Targi i Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

 Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny, w dniach 03 – 04 czerwca 2017 roku odbyły się XXVI POMORSKIE AGRO TARGI. Coroczna impreza to czas poświęcony rolnikom, owocom ich pracy hodowlanej oraz perspektywom rozwoju rolnictwa w najbliższych latach. Nieodłącznym elementem POMORSKICH AGRO TARGÓW była Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych.
Współorganizatorami POMORSKICH AGRO TARGÓW byli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Pomorski Związek Hodowców Koni, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.
Patronat medialny sprawowali: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Radio Kaszëbë, Telewizja KASZUBY, czasopismo ROLNIK POMORSKI, Radio GŁOS, radio PLUS, czasopismo Expres Rolniczy oraz portale internetowe: kościerzyna24info, Piękne Kaszuby  i !Pomorskie, kościerski.info oraz kartuzy.info.
Swoją działalność zaprezentowało około 120 firm obsługujących rolnictwo oraz ponad 50 ogrodników. Podczas Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych dorobek hodowlany zaprezentowało 9 hodowców bydła mięsnego, 13 hodowców koni, 9 hodowców owiec, 1 hodowca kóz, 24 hodowców królików, 18 hodowców ptactwa ozdobnego, 4 hodowców drobiu oraz 25 hodowców gołębi.
W ramach Wystawy zaprezentowano 30 koni, 32 sztuki bydła mięsnego oraz 32 sztuki owiec. Zwiedzający mogli ponadto podziwiać około 150 królików, 400 gołębi różnych ras oraz ptactwo takie jak: kury, kaczki, gęsi, bażanty, przepiórki japońskie, pawie oraz ptaki egzotyczne.
Głównym punktem pierwszego dnia imprezy była wycena bydła mięsnego, koni, oraz owiec. W sobotę i w niedzielę odbył się również pokaz królików, drobiu hodowlanego, gołębi rasowych, ptactwa ozdobnego oraz kóz.
Niewątpliwą atrakcją sobotnią był występ zespołu 4 ASY.
W tym roku Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu obchodził 60-lecie swojej działalności. Decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 15.05.1957 roku powołano Rolniczy Rejonowy Zakład Doświadczalny w Lubaniu. Z tej okazji w niedzielę 4 czerwca odbyły się oficjalne obchody 60 lat istnienia doradztwa na Pomorzu. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w Kościele pw. Św. Jana Pawła II w Lubaniu o godz. 10.00 sprawowaną w intencji rolników, pracowników instytucji obsługujących rolnictwo i doradców. Po mszy na terenie PODR w Lubaniu odsłonięto pamiątkowy obelisk, na którym widnieją najważniejsze dla firmy daty, upamiętniające zmiany w doradztwie.
Po  uroczystościach 60-lecia PODR  laureatom konkursów: HIT TARGÓW, Najładniejsze Stoisko Wystawiennicze, konkursu kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich oraz konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017 wręczono nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów  XXVI Pomorskich Agro Targów.
W niedzielę odbyła się prezentacja zwierząt, które zostały wyróżnione tytułami czempiona i wice czempiona podczas tegorocznej Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowanych.
Cała niedziela obfitowała w szereg innych wydarzeń – na placu przy scenie odbyły się działania promujące wakacyjną kuchnię z drobiem, a członkinie kół gospodyń wiejskich zaprezentowały swoje umiejętności podczas konkursu kulinarnego pn. „Potrawy z ryżu”. W konkursie zwyciężyło KSA „Kościerska Chata” za Frykasy – ryż z jabłkami i białym sosem.
HIT TARGÓW w kategorii produkt spożywczy zdobyła firma Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”  Sierakowice za chleb żytni pod nazwą „Grzybek żytni”, dodatkowo wyróżniono również w kategorii produkt spożywczy Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” z Żukowa za chleb żytni św. Antoniego.
HIT TARGÓW w kategorii maszyny i urządzenia rolnicze zdobyła firma: AGROMEP S.A. za ciągnik – ZETOR MAJOR HS 80.
Laureatem konkursu „Najlepsza aranżacja stoiska” został Zakład Robót Ogólnobudowlanych Stanisław Repiński Market Narzędziowy z Kościerzyny.
Odbył się również etap regionalny Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017. Jest to XV edycja Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017 w kategorii gospodarstw indywidualnych, którego głównymi organizatorami są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowa Inspekcja Pracy. I Miejsce zajęli  Państwo Maria i Janusza Szczypior z Łyśniewa.
Muzyczną atrakcją był występ zespołu Weekend, który przyciągnął ogromne rzesze fanów tego zespołu.
Podczas tegorocznych XXVI POMORSKICH AGRO TARGÓW było wiele okazji do skorzystania z porad pracowników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zasięgnięcia informacji handlowych i produkcyjnych od firm obsługujących rolnictwo, dokonania udanych zakupów, posmakowania dobrego jedzenia oraz włączenia się do wspólnego świętowania naszego Jubileuszu.
Spotkania odbywające się podczas Targów oraz Wystawy były doskonałą okazją do wymiany nie tylko doświadczeń zawodowych, ale także do integracji w każdej płaszczyźnie społecznej i dyskusji o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.
Za poniesiony trud i wysiłek składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym ludziom: pracownikom firm pracujących na rzecz rolnictwa, rolnikom, związkom branżowym, sponsorom i wszystkim zainteresowanym tą imprezą.
Składamy gorące podziękowania pracownikom Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, za zaangażowanie w organizację Targów i Wystawy Zwierząt oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie. 

Opracowali:
Krystyna Plata
Andrzej Okrój


Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

 W dniach 3-4 czerwca 2017 r. Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w ramach XXVI POMORSKICH AGRO TARGÓW zorganizował Pomorską Wojewódzką Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Impreza odbyła się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela. Współorganizatorem wystawy był Samorząd Województwa Pomorskiego, oraz związki branżowe hodowców: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Malborku, Pomorski Związek Hodowców Koni oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” a dofinansowały ją również Fundusze Promocji Mięsa Wołowego, Wieprzowego, Drobiowego, Końskiego.

W ramach wystawy najlepsi hodowcy z województwa pomorskiego pochwalili się swoimi osiągnieciami hodowlanymi i prezentowali najładniejsze zwierzęta  poddając je pod ocenę komisji w następujących gatunkach: konie, bydło mięsne, owce. W ramach pokazu zaprezentowane zostały również kozy, króliki, drób hodowlany, ozdobny oraz gołębie rasowe. Ze względów na obostrzenia wprowadzone w związku z bioasekuracją związaną z występowaniem w Polsce Afrykańskiego Pomoru Świń nie było na wystawie żywych osobników tego gatunku. Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” zorganizował stoisko na którym prezentowane były w postaci filmu najlepsze gospodarstwa hodowlane z województwa pomorskiego. Zorganizowano również konkurs dla hodowców za osiągniecia uzyskane w roku 2016, w którym wyróżnieni zostali:

 • Zenon Hanasko z Rabacina za stado o najwyższym indeksie oceny tucznej i rzeźnej knurków w rasie duroc.
 • Daniel Miąskowski z Załęże za stado o najwyższej zbiorczej wartości hodowlanej blup loszek rasy wbp.
 • Szczepan Skrzypkowski z Smołdzina za stado o najwyższej mięsności knurów mieszańcowych pietrain x duroc.
 • Zenon Hnatiuk z Rabacina za stado o najwyższym indeksie oceny tucznej i rzeźnej loszek rasy wbp.

W Wystawie Bydła Mięsnego udział wzięło 9 hodowców którzy zaprezentowali do wyceny łącznie 32 zwierzęta.  Komisja oceny przyznała wyróżnienia w następujących kategoriach i nagrodziła czempionatami następujących hodowców i ich zwierzęta.

1 Krowa z cielęciem w rasie Charolaise :

 • czempion    Bałachowski Jerzy z Wysina
 • wice czempion Bałachowski Paweł z Wysina

2 Jałowice do 18 miesięcy w rasie Angus Czarny:

 • czempion Wojciech Kosak Główczewski z miejscowości Lamk
 • wice czempion Wojciech Kosak Główczewski z miejscowości Lamk

3 Jałowice pow. 18 miesięcy w rasie Charolaise:

 • Czempion Marian Bojanowski Pobłocie
 • wice czempion Marian Bojanowski Pobłocie

4 Jałowice pow. 18 miesięcy w rasie Hereford:

 • czempion Stado Ogierów Starogard Gdański z Rzecznej
 • wice czempion Stado Ogierów Starogard Gdański z Rzecznej

5 Buhaje do 24 miesięcy:

 • Czempion – Cieśliński Adam Więckowy
 • wice czempion- Nowak Alojzy Małocin

SUPERCZEMPIONEM została jałówka Pana  Mariana Bojanowskiego z  Pobłocia

Wyróżnieni zostali również hodowcy którzy prezentowali  bydło w ramach pokazu ras :

1 Józef Jankę  za  pokaz bydła rasy Limuosine
2 Ireneusz Sabisz za pokaz bydła rasy Angus czerwony

W wystawie owiec wzięło udział 9 hodowców którzy przedstawili do oceny zwierzęta w trzech rasach ogółem 32 sztuki owiec, w tym 24 maciorki i 8 tryków. Komisja przyznała następujące wyróżnienia.

I Rasa pomorska

Czempion w trykach rasa pomorska – Piotr Borzyszkowski, Kalwaria

Wice czempion w trykach rasa pomorska – Aleksandra Potulska, Wolny Dwór – Wałachowo

Wice czempion w trykach rasa pomorska – Andrzej Kąkol, Mojuszewska Huta

Czempion w maciorkach rasa pomorska – Sławomir Gruchała-Węsierski, Wielki Podleś

Wice czempion w maciorkach rasa pomorska – Andżelika Felskowska, Lubieszynek

Wice czempion w maciorkach rasa pomorska – Grzegorz Skiba, Miastko

II Rasa świniarka

Czempion w trykach rasa świniarka  – Elżbieta Wołoszyk, Konarzyny

Wice czempion w trykach rasa świniarka  – Adam Wiatrowski, Rzepnica

Czempion w maciorkach rasa świniarka – Elżbieta Wołoszyk, Konarzyny

III Rasa czarnogłówka

Czempion w maciorkach rasa czarnogłówka – Apolonia i Remigiusz Rozentryd

Wystawa koni jak zawsze cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Udział w niej wzięło 13 hodowców prezentując i poddając ocenie 30 koni w rasie polski koń zimnokrwisty i arden polski. Komisja oceny koni wytypowała następujących zwycięzców:

I Roczne klacze ARDEN POLSKI:

Czempion – PREMUSA –  Roman Szultka

Wice czempion – TEKLIJA – Witold Świątek Brzeziński

II Roczne klacze POLSKI KOŃ ZIMNIKRWISTY:

Czempion – ESARA – Roman Szultka

Wice – czempion – ALGOLDA –Roman Szultka

III Dwuletnie klacze POLSKI KOŃ ZIMNIKRWISTY

Czempion – GALA –Mariusz Zaborowski

Wice czempion –SARINA- Karolina Głuszczuk

IV Roczne ogiery POLSKI KOŃ ZIMNOKRWISTY:

Czempion – ELIUS – Roman Szultka

Wice czempion – LORD GOLD II – Roman Szultka

V Dwuletnie ogiery POLSKI KOŃ ZIMNOKRWISTY:

Czempion – JUNIOR – Andrzej Derlecki

Wice czempion –ELAREN – Jan Walasek

VI Dwuletnie ogiery ARDEN POLSKI;

Czempion – AZAR – Andrzej Derlecki

Wice czempion –ESTOR- Mariusz Zaborowski 

Wyróżnione zwierzęta oznaczono flot’s lub złotymi i srebrnymi medalami XXVI Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.

Hodowcy nagrodzonych zwierząt otrzymali gratulacje oraz puchary – statuetki, dyplomy za osiągnięcia hodowlane i pamiątki z rąk przybyłych znakomitych gości: wiceministra rolnictwa Pana Ryszarda Zarudzkiego, przedstawicieli samorządu wicemarszałka Pana Krzysztofa Trawickiego, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Pana Józefa Sarnowskiego, wicedyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Pana Krzysztofa Pałkowskiego oraz dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu Pana Andrzeja Dolnego.  Podczas uroczystej prezentacji zwierząt wystawcy otrzymali również nagrody od firm sponsorujących.

Wszystkim hodowcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w hodowli i satysfakcji z wyników tak trudnej i absorbującej pracy.

Dziękujemy również serdecznie sponsorom wystawy zwierząt – firmom: BioFeed sp. z o.o., Gminnej Spółdzielni „SCH” w Sierakowicach; Gminnej Spółdzielni „SCH” Żukowo, Marketowi Narzędziowemu Stanisław Repiński, Związkowi Rewizyjnemu GS SCH w Gdańsku, MERING Nowa Karczma, VILOFOSS, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Pomorskiej Izbie Rolniczej. Kolacja w Delmonico Cut Steakhouse dla dwojga sponsorowana przez HELENOWO WAGYU WIESŁAW STOPA

 

 

 

Sobota


Niedziela

Ilość wyświetleń artykułu: 2714