XXIV Jesienne Targi Ogrodnicze w Starym Polu za nami

  W dniach 8-9 września br., w Starym Polu, pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się kolejne, tym razem już XXIV Jesienne Targi Ogrodnicze. Organizatorem imprezy był Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Patronat medialny nad targami sprawowali: Radio Plus, Radio Głos, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Gazeta Malborska, i Rolnik Pomorski.
Jesienne Targi Ogrodnicze na stałe zapisały się w kalendarzu imprez plenerowych organizowanych w naszym regionie. Ich celem jest promocja firm branży ogrodniczej, nasiennej, rolno-spożywczej oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, a także lokalnej przedsiębiorczości. Służą też nawiązaniu szerokich kontaktów handlowych oraz wzajemnej wymianie doświadczeń.
Co roku Stare Pole gości dużo wystawców. W tej edycji Targów było ich ponad 300, w tym 150 firm oferujących bogaty wybór materiału szkółkarskiego – owocowego, ozdobnego i nasiennego, a także elementy architektury ogrodowej, wyposażenia ogrodów i mieszkań, nawozy i środki ochrony roślin. Nie zabrakło wystawców zajmujących się ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii, a także polecających produkty pszczelarskie, materiały budowlane, systemy grzewcze, najnowsze osiągniecia motoryzacji i prasę fachową. Na Targach obecni byli również przedstawiciele organizacji rolniczych, agencji, izb rolniczych i doradztwa rolniczego.
Na Wystawie Rzemiosła Artystycznego 30 twórców ludowych zaprezentowało m.in.: malarstwo, hafty, wyroby szydełkowe, rzeźbę, wyroby z bursztynu i srebra, z wosku pszczelego, ceramikę, wyroby z siana i słomy oraz kowalstwo artystyczne.
Na Targach można było posmakować regionalnych produktów kulinarnych, które przygotowały panie z 12 kół gospodyń wiejskich.
Dla miłośników zwierząt przygotowano wystawę gołębi i ptactwa ozdobnego oraz królików. Uczestniczyło w niej 14 hodowców. Byli to przedstawiciele Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz wystawcy indywidualni, którzy zaprezentowali ciekawe, niezwykle barwne okazy. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających.
W bieżącym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Targi wzbogaciło „Święto Mleka” – impreza zorganizowana przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską „Maluta” z Nowego Dworu Gdańskiego. Jej celem była popularyzacja spożywania mleka i produktów mlecznych. W programie „Święta Mleka”, oprócz degustacji wyrobów mleczarskich OSM Maluta, znalazły się liczne konkursy o tematyce mleczarskiej. Dodatkową atrakcją „Święta Mleka” był występ zespołu „Trzeci Oddech Kaczuchy”.

Tradycyjnie Targom towarzyszył Staropolski Przegląd Piosenki Biesiadnej. W tym roku, dla uświetnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicy przeglądu wykonywali również utwory patriotyczne – dlatego impreza wyjątkowo zmieniła nazwę na Staropolski Przegląd Piosenki Patriotycznej i Biesiadnej. Tegoroczna, już dwudziesta trzecia edycja tej imprezy, przebiegała w formule przyjętej w roku poprzednim – zespoły prezentowały się przez dwa dni w sobotę i niedzielę. Celem Przeglądu jest ożywienie i integracja amatorskiego ruchu artystycznego na wsi i w małych miasteczkach, sięganie do tradycji muzycznych regionu, tworzenie nowych opracowań znanych utworów oraz popularyzowanie wspólnego śpiewania. W Przeglądzie uczestniczyło 20 zespołów. Staropolska publiczność miała więc okazję posłuchać utworów patriotycznych, ludowych i biesiadnych prezentowanych przez wykonawców z Pomorza, Żuław, Powiśla, Kaszub, Kociewia i Warmii.

Uczestnikami Przeglądu byli:
– „Fale” z Stegny
– „Powiślanki” z Kwidzyna
– „Zielona Ferajna” z Żuławki Sztumskiej
– „Wesoła Gromadka” z Tychnów
– „Żuławianki” z Ostaszewa
– „Żuławskie Bursztynki” z Nowego Dworu Gdańskiego
– „Wrzosy” z Lubawy
– Kapela Kociewska „Burczybas” z Gniewu
– „Żuławianki” z Kończewic
– „Cyganeczki” z Cygan
– „Bambino” z Lubichowa
– „Fisolki” z Tczewa
– „Pomerania” z Kisielic
– „Kalina” z Jędrychowa
– Solistka Hanna Florek z Wiercin
– Zespół Wokalno-Muzyczny „Jutrzenka” z Lubichowa
– „Gronowiacy” z Gronowa Elbląskiego
– Kociewski Zespół Regionalny „Subkowianki” z Subków
– Kapela „Paka Władka” z Jelonek
– Chór „Sursum Corda” z Nowego Dworu Gdańskiego

Wszystkie zespoły otrzymały upominki – nagrody regulaminowe od organizatora Przeglądu – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Były też nagrody dodatkowe przyznane przez licznych sponsorów.

Sponsorami Targów i Staropolskiego Przeglądu Piosenki Biesiadnej byli:

 • Pomorska Izba Rolnicza
 • Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza OT Elbląg
 • Starostwo Powiatowe Elbląg
 • Starostwo Powiatowe Malbork
 • Starostwo Powiatowe Sztum
 • Starostwo Powiatowe Iława
 • Starostwo Powiatowe Kwidzyn
 • Starostwo Powiatowe Starogard Gdański
 • Starostwo Powiatowe Nowy Dwór Gdański
 • Urząd Miejski Nowy Dwór Gdański
 • Urząd Miasta i Gminy Gniew
 • Urząd Miasta Tczew
 • Urząd Miasta Kisielice
 • Urząd Gminy Lubawa
 • Urząd Gminy Miłoradz
 • Urząd Gminy Gardeja
 • Urząd Gminy Stegna
 • Urząd Gminy Gronowo Elbląskie
 • Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Malborku
 • Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku
 • Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Nowym Stawie
 • Bank Spółdzielczy w Malborku
 • Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

  Podczas Targów komisja konkursowa przyznała również dwa wyróżnienia targowe. W kategorii „Walory marketingowe stoiska” wyróżnione zostało Gospodarstwo Szkółkarsko-Sadownicze „JAN-SAD” z Sętala, gmina Dywity, a „Innowacyjnym produktem sprzyjającym ochronie środowiska” został kocioł na pellet „Krospel”, prezentowany przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „TOMIKO” Tomasza Malinowskiego, producenta kotłów c.o. z Lisewa w woj. wielkopolskim.
Tegorocznym Jesiennym Targom Ogrodniczym towarzyszyła piękna, słoneczna, wręcz letnia pogoda, która sprzyjała zwiedzaniu i handlowaniu. Przyciągnęła ona dużo zwiedzających. Liczymy, że targi w Starym Polu odwiedziło około 15 tysięcy osób.
Większość gości opuściła tereny wystawowe z zakupionymi przeróżnymi produktami, przede wszystkim roślinami ozdobnymi i owocowymi, krzewami, kwiatami, które z pewnością wzbogacą i upiększą okoliczne ogrody, działki, posesje i mieszkania.

Wszystkim sponsorom i ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do organizacji i sprawnego przeprowadzenia targów i imprez towarzyszących.

ORGANIZATORZY
Adam Kopeć – Komisarz Targów
Staropolski Przegląd Piosenki Patriotycznej i Biesiadnej: Alicja Ciesielska, Agnieszka Rojewska


Sobota

 

Niedziela

Ilość wyświetleń artykułu: 1082