XIV Kartuski Targ Produktów Ekologicznych

28 września 2019 roku, w Kartuzach na Pl. Solidarności odbył się XIV Kartuski Targ Ekologiczny. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych „BioPomorze”, przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Powiatem Kartuskim.

Na licznych stoiskach można było nabyć swojskie wędliny, jaja, sery, miody, owoce i warzywa z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Swoje przetwory i produkty prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu kartuskiego, m.in. KGW Sławki, KGW Paczewo, KGW Staniszewo, KGW Hopowo, KGW Kolonia.

Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach rękodzieła takich, jak decoupage, wyroby z wełny, malowanie figur oraz skorzystać ze stoisk edukacyjnych z rybami słodkowodnycmi  i recyklingu zużytych materiałów. Dobór stanowisk łączył tradycje z nowoczesnością.

Część edukacyjną tworzyły stanowiska  informacyjne Pomorskiego Ośrodka  Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Lasów Państwowych, Krajowego  Ośrodka  Wsparcia Rolniczego, Parku Krajobrazowego, Ligi Ochrony przyrody i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W ramach dobrej współpracy, Kierownik Powiatowego Biura ARiMR w Kartuzach, Stanisław Dudek i Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kartuzach, p. Regina Kleina, wykonali wspólnie projekt decupage.

Integralna część targów stanowiły  konkursy: Ekologia w pigułce i konkurs na najlepsze stoisko.

„Ekologia w pigułce” – konkurs organizowany przez PODR w Lubaniu, ma na celu propagowanie rolnictwa ekologicznego. Laureatami konkursu zostali:

  • Andrzej Czerwionka z Tokar
  • Paulina Wesołowska z Kartuz
  • Anna Sypion z Pomieczyna

Laureatami w konkursie na najlepsze stoiskorganizowanym przez  „Biopomorze”  zostali Państwo Lis  Koło Gospodyń Wiejskich w Sławkach.

Gościnnie na scenie wystąpił zespół folklorystyczny Lomničan Vel’ká Lomnica ze Słowacji, zabawiając gości tańcem i muzyką.

 

Agnieszka Potrykus

 

Ilość wyświetleń artykułu: 1416