X Jubileuszowe Wiosenne Targi Ogrodnicze w Starym Polu za nami

X Jubileuszowe Wiosenne Targi Ogrodnicze

w Starym Polu za nami

 

W dniach 27-28 kwietnia br. odbyła się dziesiąta jubileuszowa edycja Wiosennych Targów Ogrodniczych, których organizatorem był Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

Patronat medialny nad targami sprawowali: Radio Plus, Radio Głos, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Gazeta Malborska i Rolnik Pomorski.

Imprezę zorganizowano z myślą o ogrodach, bo wiosna to najlepszy okres na ich urządzanie i upiększanie. W tegorocznych targach wzięło udział 350 wystawców, wśród których byli również goście z Litwy. W tej grupie aż 167 firm oferowało bogaty asortyment materiału szkółkarskiego owocowego i ozdobnego, kwiatów, krzewów, nasion oraz rozsad warzyw i roślin rabatowych. Poza tym wystawiane były elementy architektury ogrodowej, wyposażenia ogrodów, a także nawozy i środki ochrony roślin. Nie zabrakło stoisk poświęconych ekologii, odnawialnym źródłom energii (w postaci paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła), produktom pszczelarskim, materiałom budowlanym, systemom grzewczym. Prezentowały się również firmy zajmujące się motoryzacją i obsługą rolnictwa.

W bloku rzemiosła artystycznego gościliśmy 37 twórców ludowych, którzy pokazali: malarstwo, hafty, wyroby szydełkowe, rzeźbę, wyroby z bursztynu i srebra, kowalstwo artystyczne, wyroby z wosku pszczelego, ceramikę, wyroby z gliny oraz inne rękodzieło artystyczne. Na Targach można było posmakować regionalnych produktów kulinarnych, które przygotowały panie z 15 kół gospodyń wiejskich i wystawcy indywidualni.

Dla miłośników zwierząt zorganizowaliśmy ekspozycję gołębi, drobiu ozdobnego i królików. Uczestniczyło w niej 24 hodowców, w tym przedstawiciele Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz hodowcy indywidualni. Zaprezentowali oni ciekawe, niezwykle barwne okazy. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających zarówno dzieci, jak i dorosłych.

W tym roku odnotowaliśmy bardzo liczny udział wystawców z tradycyjnymi wędlinami, serami i chlebem. Jak co roku było bardzo dużo punktów ze słodyczami, ciastem i przekąskami oraz produktami gospodarstwa domowego, odzieżą itp.

Każdy, kto odwiedził targi, mógł zakupić interesujące go rośliny, nabyć sprzęt do swojego ogrodu, zamówić meble ogrodowe oraz skorzystać z wielu innych propozycji oferowanych przez wystawców.

Tegorocznym Wiosennym Targom Ogrodniczym towarzyszyła zmienna pogoda. W sobotę było słonecznie i bardzo ciepło, natomiast niedziela przywitała wszystkich długo oczekiwanymi opadami deszczu i umiarkowaną temperaturą. Nie miało to jednak znaczenia dla naszych gości, którzy tłumnie przybyli do Starego Pola. Szacujemy, że odwiedziło nas około 25 tysięcy osób.

 

Komisarz Targów

Adam Kopeć

 

 

Ilość wyświetleń artykułu: 964