Wrażenia po XXVIII Pomorskich Agro Targach

Na terenie wystawienniczym Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyły się kolejne już XXVIII Pomorskie Agro Targi połączone z Pomorską Wystawą Zwierząt Hodowlanych. Było to wielkie święto rolników, ogrodników, hodowców i wielu firm obsługujących rolnictwo. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z trendami w zakresie hodowli, mechanizacji, produkcji roślinnej i wyposażenia rolnictwa.

Współorganizatorami Pomorskich Agro Targów byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowa Sieć Rozwoju Obszarów Wiejskich, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Pomorski Związek Hodowców Koni, Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz, Polski Związek Hodowców Alpak, Trójmiejski Związek Hodowców Gołębi Rasowych Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt, Stowarzyszenie Hodowców Ptaków Ozdobnych i Drobnych Zwierząt Futerkowych, Pelpliński Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, Malborskie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, Rumski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego.

Patronat medialny nad imprezą objął Dziennik Bałtycki, miesięcznik Rolnik Pomorski, Radio Kaszёbё, Radio Głos, Radio Plus, Kurier Kaszubski oraz portale internetowe: Piękne Kaszuby, kościerskie.info, kartuzy.info.

Podczas targów swoją działalność zaprezentowało 75 firm obsługujących rolnictwo oraz ponad 50 ogrodników. W zakresie produkcji zwierzęcej swój dorobek hodowlany przedstawiło: 9 hodowców owiec, 6 hodowców cieląt, 9 hodowców bydła mięsnego, 13 hodowców koni, 16 hodowców królików, 21 hodowców  drobiu hodowlanego i ptactwa ozdobnego oraz 24 hodowców gołębi.

Wielu widzów przyciągnęły urocze alpaki. Odwiedzający mogli zdecydować,  które  z nich są najbardziej urokliwe oddając swój głos w konkursie „Miss Alpak”. Tytuł „Wice Miss” otrzymała samica o imieniu Perła, natomiast najwięcej głosów zebrał i otrzymał tytuł „Mistera” samiec o imieniu Piotruś.

W pierwszym dniu wystawy dokonano oceny zwierząt w kategoriach: bydło mięsne, alpaki, owce, konie, króliki, drób ozdobny i gołębie, spośród których komisja wybrała czempionów oraz wiceczempionów.

Koła Gospodyń Wiejskich po raz kolejny wzięły udział w konkursie kulinarnym, w którym  tym razem zaprezentowały potrawy z kaszy jaglanej. Spośród 13 kół, najlepszą ocenę uzyskało KGW z Liniewa za potrawę „Pierogi z kaszą jaglaną i okrasą z gęsi”.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00, mszą świętą w kościele pw. Jana Pawła II w Lubaniu, sprawowaną w intencji rolników i organizacji wspierających polskie rolnictwo.

Po mszy nastąpił przemarsz na teren wystawienniczy w towarzystwie orkiestry Begama. Na scenie targowej nastąpiło uroczyste otwarcie oraz wręczenie nagród laureatom konkursów: Hit Targów, Najlepsza aranżacja stoiska oraz Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2019.

Hit Targów w kategorii „produkty spożywcze” zdobył Zakład Przetwórstwa Mięsnego Andrzej Kąkol, za kiełbasę „Wurszta”. W kategorii „maszyny, urządzenia i środki do produkcji rolniczej” zwyciężył Zakład Ślusarski Kazimierz Piecuch ze Smętowa Granicznego, za kocioł grzewczy.

Laureatem konkursu „Najlepsza aranżacja stoiska” została Firma „Swojska Hurtownia” części zamienne do maszyn i ciągników rolniczych Marzena Brzeska.

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wręczył zasłużonym medale oraz dyplomy, w ramach podziękowania za 25 lat pracy na rzecz rozwoju hodowli bydła mięsnego na Pomorzu.

Przedstawiciele instytucji rolniczych, w tym: Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Karol Narloch – Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pomorski Oddział Regionalny w Gdyni oraz Andrzej Dolny – Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego  w Lubaniu wraz z pozostałymi gośćmi, posadzili symboliczne drzewko z okazji  25-lecia działalności ARiMR.

W  tym samym czasie na ringu odbywał się pokaz Alpakoterapii, który był nowością na targach oraz Konkurs Młodego Hodowcy. Puchary oraz upominki otrzymali hodowcy bydła mięsnego, alpak, owiec, drobiu, oraz najmłodsi, prezentujący cielęta. Przy parkurze nagrodzeni zostali hodowcy koni, kończąc wystawę poprzez prezentację najpiękniejszych zwierząt.

Przez dwa dni hodowcy bydła mięsnego prezentowali swój dorobek w następujących rasach: Angus Czerwony, Charolaise, Hereford, Limousine – rasy najbardziej liczebne w województwie. O tytuły czempionów walczyły zwierzęta w następujących kategoriach: buhaje do 24 miesięcy, jałowice do 18 miesięcy, jałowice powyżej 18 miesięcy i krowy z cielętami.

Odwiedzający mogli skorzystać z porad w zakresie rolnictwa ze strony pracowników PODR w Lubaniu, zasięgnąć informacji handlowych i produkcyjnych od firm obsługujących rolnictwo oraz dokonać udanych zakupów i degustacji potraw. Najmłodsi, z okazji Dnia Dziecka znaleźli wiele atrakcji w wesołym miasteczku.

Dziękujemy wszystkim wystawcom oraz zwiedzającym za przybycie i zapraszamy już we wrześniu na Kaszubską Jesień Rolniczą w dniach 14-15 września 2019 r.

Komisarz XXVIII Pomorskich Agro Targów
Andrzej Okrój

 

Dziękujemy również za udekorowanie sceny firmom:
Cierzan Centrum Ogrodnicze z Karsina
Krzewy Iglaste z gruntu Państwa Katarzyny i Krzysztofa Paluch z Janówka

 

Poniżej prezentujemy Państwu film oraz fotorelację.

 

Sobota


Niedziela

Ilość wyświetleń artykułu: 1564