Uroczystości dożynkowe gminy Lubichowo

Zgodnie ze staropolskim obyczajem, uroczystości dożynkowe są najlepszą okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony. Dożynki to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: „Panu Bogu za plony, a rolnikom za pracę”. Z rolniczego trudu rodzi się chleb – dar i podstawowy produkt naszego życia. Koniec żniw to również czas  refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie – aby było z czego upiec nasz chleb powszedni i aby go sprawiedliwie podzielić.

W dniu 8 września 2018 roku w Lubichowie, w powiecie starogardzkim, odbyły się dożynki gminne. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego spod Urzędu Gminy do kościoła parafialnego w Lubichowie, gdzie została odprawiona msza święta dziękczynna za zebrane plony pod przewodnictwem  ks. Proboszcza Łukasza Synoradzkiego (parafia Wda i Ocypel).

Po Mszy Św. korowód dożynkowy udał się na plac, gdzie Wójt Gminy oraz zaproszeni goście przywitali zebranych mieszkańców gminy. W trakcie uroczystości rozstrzygnięto i  wręczono nagrody w gminnym konkursie ,,Piękna Wieś 2018”. Pierwsze miejsce w  kategorii „Zagroda rolnicza” zajęła Pani Monika Urban z Wdy. Natomiast tytuł „Pięknej Wsi” trafił do miejscowości Zielona Góra w gminie Lubichowo. Kolejne nagrody wręczono laureatom konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa miała trudny wybór, gdyż każdy z wieńców prezentował się wspaniale. Ostatecznie  pierwsze miejsce zajęło sołectwo Lubichowo, II miejsce – Wilcze Błota, a III miejsce – Zelgoszcz. Komisja postanowiła również wyróżnić dwa sołectwa: Smolniki oraz Bietowo, za szczególnie wyjątkowe wieńce.

Ilość wyświetleń artykułu: 290