Targi Ogrodnicze „Wiosna 2018” w Słupsku

   W dniach 7-8 kwietnia w Słupsku odbyły się 51. Targi Ogrodnicze „Wiosna 2018”. Były to pierwsze targi w br. organizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz jedne z pierwszych w kraju.

Tegorocznej imprezie towarzyszyła słoneczna i ciepła pogoda, która sprawiła, że na nasze targi przybyły tłumy mieszkańców okolicznych miejscowości oraz Słupska.

Głównym celem organizowanych targów jest promocja producentów branży ogrodniczej oraz firm zajmujących się sprzedażą roślin ogrodniczych: drzewek owocowych, ozdobnych, kwiatów, ziół, materiału nasiennego, nawozów i środków ochrony roślin oraz narzędzi i sprzętu ogrodniczego. Szczególną uwagę organizatorzy poświęcili wystawcom, oferującym nowe odmiany i technologie uprawy roślin, wyróżniając ich dyplomami i nagrodami.

Swój udział w targach zgłosiło ponad 140 wystawców. Najliczniejszą grupę stanowili producenci drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Wśród nich wyróżniały się stoiska mi.in.: Krzysztofa Hermanowskiego z Wojciechowic woj. mazowieckie, Adama Dargaca z Łękwicy woj. pomorskie, Danuty i Zenona Walczaków z Kostrzynia Wielkopolskiego, Marii Miłosz z Gdańska.

Bardzo liczną grupę wystawców stanowili producenci i handlowcy oferujący cebule kwiatowe. Duża liczba wystawców sprawiła, że oferta była bogata a ceny niewygórowane.

Ponadto na targach swoje wyroby promowali producenci nowoczesnych kotłów ekologicznych, solarów i pomp ciepła. Prezentowane były kotły grzewcze o wysokiej sprawności i jednocześnie niskiej emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Nie brakowało również stoisk z wyrobami góralskimi, z drewna i rękodzieła ludowego, sprzętu wypoczynkowego i ozdobnego do ogrodów. Można było też nabyć różnego rodzaju miody i inne produkty pszczele. Dzieci licznie korzystały z kul wodnych, zjeżdżalni oraz jazdy konnej.

Tradycyjnie w punkcie doradczym porad z dziedziny ogrodnictwa i rolnictwa udzielali  nasi  doradcy i specjaliści.

W niedzielę uroczystego podsumowania Targów dokonał Dyrektor Oddziału PODR w Słupsku Wiesław Ziegert. Podczas uroczystości ogłoszono również wyniki konkursów na „Najciekawszy produkt targowy” oraz konkursu kulinarnego „Pora na pomidora”.

Sponsorami konkursów, którym dziękujemy za wsparcie, byli:

  • Starosta Słupski – Zdzisław Kołodziejski
  • Pomorskie Centrum Hurtowe „Renk”
  • Firma Tuperwerre
  • Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

Za Hit Targowy komisja konkursowa uznała stoisko Krzysztofa Hermanowskiego z Wojciechowic oferującego przepiękne malwy.

Z kolei w konkursie kulinarnym:

I miejsce zajęła Iwona Sikora prowadzącą gospodarstwo agroturystyczne w Lubuczewie.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Stowarzyszenie Agroturystyczne „Pomorzanie i Kaszubi”
  • KGW Kępice
  • Ośrodek Resocjalizacji Stowarzyszenie Solidarni „Plus”
  • KGW Bruskowo Wielkie
  • KGW Kukowo
  • oraz Pani Maria Górawska

Wszyscy uczestnicy konkursu kulinarnego otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczyli: Starosta Słupski – Zdzisław Kołodziejski, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu Oddział w Słupsku – Wiesław Ziegert oraz Zastępca Dyrektora Oddziału w Słupsku – Małgorzata Stanisławczuk.

Podczas targów Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Słupsku wspierał inicjatywę pomocy dla Centrum Administracyjnego dla dzieci w Ustce i Słupsku, przekazując na ręce Pana Witolda Błażejczyka i mieszkańca domu rodzinnego w Słupsku przy ulicy Jaracza drzewka i krzewy ozdobne.

O muzyczną stronę naszej imprezy dbał zespół „Absolwent” ze Słupska. Kolejnym wydarzeniem, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy, będą Targi  Kwiatowo – Pszczelarskie w  dniach 19-20 maja 2018 r. w Słupsku.

 

Alicja Staciwa
Eugeniusz Dańczak

Ilość wyświetleń artykułu: 2481