Targi Ogrodnicze „Jesień 2017” w Słupsku

W tym roku Targi Ogrodnicze „Jesień 2017” w Słupsku miały szczególny charakter – były organizowane po raz pięćdziesiąty. Impreza odbyła się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w drugim dniu targów zaszczycił nas swoją obecnością Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki. Minister zwiedził targi w towarzystwie dyrekcji PODR oraz zaproszonych gości.

Odbyło się też spotkanie Ministra z pracownikami naszego Ośrodka i przedstawicielami sąsiedniego województwa zachodniopomorskiego, podczas którego rozmawiano o problemach rolników i mieszkańców wsi, roli i zadaniach doradztwa oraz działalności doradczej w najbliższej przyszłości.

Wszystkie imprezy targowe organizowane przez nasz Ośrodek odbywają się w plenerze, a wpływ pogody na ich powodzenie ma decydujące znaczenie. Tym razem targom towarzyszyła słoneczna i przyjemna pogoda, która sprawiła, że na nasze targi przybyły tłumy zwiedzających. Targi jubileuszowe z pewnością można zaliczyć do udanych.

Swój udział w imprezie zgłosiło 120 wystawców. Najliczniejszą grupę stanowili producenci roślin ozdobnych i owocowych.

Wybór drzewek, krzewów owocowych ozdobnych był tak duży i różnorodny, że nawet najbardziej wybredni klienci znaleźli coś dla siebie. Można było też nabyć taniej po cenach hurtowych świeże warzywa oraz ziemniaki na zaopatrzenie zimowe wyprodukowane przez miejscowych rolników. Bardzo liczną grupę wystawców stanowili producenci i handlowcy oferujący cebule kwiatowe.

Jak zawsze na targach nie zabrakło stoisk kulinarnych z produktami pszczelimi, wyrobami mięsnymi produkowanymi w sposób tradycyjny, pieczywem regionalnym i słodyczami.

Z okazji jubileuszowych 50-tych Targów nie brakowało licznych imprez promocyjnych, pokazów. Dużym zainteresowaniem odwiedzających targi – zwłaszcza dzieci, cieszyły się wystawy ptactwa egzotycznego – z największym wystawcą papug, Panem Zbigniewem Olszewskim z Tczewa, liczne stadko domowego ptactwa ozdobnego prezentował Pan Wiesław Sołtys z Bierkowa. Ryby słodkowodne w tym suma afrykańskiego prezentowali hodowcy: Włodzimierz Semeniuk i Piotr Gabriel. Hodowcy drobnego inwentarza w tym królików, także znajdowali licznych nabywców.

Od 2010 roku podczas targów jesiennych wspólnie ze Słupskim Związkiem Kynologicznym organizujemy pokaz tresury prowadzony przez Ośrodek Szkolenia Psów – K2.  Pokaz cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających zwłaszcza, że członkowie Związku chętnie udzielają fachowych porad na temat zasad opieki nad pupilami.

W niedzielę organizowany był również konkurs kulinarny dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Gospodarstw Agroturystycznych pn. „Potrawa z ziemniaka”. Podczas tegorocznej edycji konkursu zwyciężyło „KGW Pietruchy”.

Nagrody oraz wyróżnienia otrzymały również: Gospodarstwo Agroturystyczne Marii Jońcy z Dębnicy Kaszubskiej, Gospodarstwo „U Danusi” z Objazdy oraz KGW z Kępic, Łebienia, Kukowa, Objazdy. Wszystkie Panie otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatu Słupskiego, Nadleśnictwo Leśny Dwór oraz Nadleśnictwo Ustka.

Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczyli: Pan Zdzisław Kołodziejski- Starosta Powiatu Słupsk oraz Pani Ewa Szymańska – Wicedyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Cyklicznie podczas targów ogrodniczych odbywa się konkurs na „Najlepszy produkt targowy”. W konkursie uwagę komisji zwróciło stoisko z kolekcją ziół i pomidorów własnej produkcji należące do Gospodarstwa Ogrodniczego Państwa Michała i Teresy Siuda z Bartoszylasu.  Puchar wręczył Podsekretarz Stanu – Ryszard Zarudzki.

Podczas części oficjalnej specjalnym wyróżnieniem uhonorowani zostali Pani Maria i Piotr Powęzka – laureaci wojewódzkiego etapu konkursu „Agroliga” w kategorii Firma. Nagrodę wręczył Pan Jerzy Wysoczański – Przewodniczący Zespołu Doradczego ds. Rybołówstwa Morskiego przy Ministrze Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Według licznych zasłyszanych opinii był to udany weekend dla wszystkich przybyłych na naszą imprezę. Następne Targi, na które już teraz serdecznie zapraszamy, odbędą się w dniach 7-8 kwietnia  2017 roku.

 

Alicja Staciwa, Bogdan Nowaczewski

Ilość wyświetleń artykułu: 1362