Święto Hodowców w Starym Polu!

XVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych
Wystawa Specjalistyczna – Krajowy Czempionat Koni Sztumskich
Stare Pole, 10 – 11 Czerwca 2017 r.

 To już po raz XVIII w Starym Polu w dniach 10 – 11 czerwca 2017 r. odbyła się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, a w ramach niej, po raz drugi impreza o zasięgu ogólnopolskim – Wystawa specjalistyczna – Krajowy Czempionat Koni Sztumskich. Najlepsi hodowcy z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i warmińsko – mazurskiego wystawiali swoje zwierzęta, dorobek wieloletniej pracy hodowlanej. Hodowcy prezentowali konie i bydło mięsne. W związku z ASF hodowcy trzody chlewnej nie wystawiali swoich zwierząt, ale najlepsi z nich w wystawie uczestniczyli. Komisarzem tegorocznej Wystawy był Andrzej Derlecki, Prezes Pomorskiego Związku Hodowców Koni w Malborku. Lista jej laureatów umieszczona jest poniżej.
XVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyła się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Współorganizatorem Wystawy był Samorząd Województwa Pomorskiego oraz związki branżowe hodowców: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców Koni, Pomorski Związek Hodowców Koni w Malborku oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”. Wystawa  była dofinansowana z: Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Końskiego. Podczas Wystawy prowadzona była degustacja wołowiny sfinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, zadanie: „Polska wołowina na polskim stole”.
37 hodowców biorących udział w Wystawie zaprezentowało łącznie 64 zwierzęta, które  w sobotę komisyjnie zostały ocenione. Buchaj rasy charolaise uczestniczył w pokazie.
Konie wystawiało 23 hodowców. Na ringu ocenie poddano 35 zwierząt- klacze oraz ogiery ras zimnokrwistych w typie sztumskim.
Kolejną grupą zwierząt na Wystawie było bydło ras mięsnych. Swoje zwierzęta przywiozło 3 hodowców, którzy zaprezentowali łącznie 18 sztuk: 3 krowy z cielętami, 3 jałówki i buhaja  rasy charolaise, 4 jałówki rasy hereford oraz 4 jałówki rasy limousine.
W niedzielę na ringu głównym odbyło się uroczyste nagradzanie laureatów i prezentacja najlepszych zwierząt. Za swoje osiągnięcia w pracy hodowlanej najlepsi hodowcy otrzymywali puchary, liczne nagrody i wyróżnienia. Choć hodowcy trzody chlewnej nie prezentowali swoich zwierząt, to jednak Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” przeprowadził konkurs dla hodowców trzody chlewnej za wyniki oceny wartości użytkowej i hodowlanej i jego zwycięzcy otrzymali okolicznościowe statuetki od Marszałka Województwa Pomorskiego, dyplomy od Ministra Rolnictwa oraz nagrody, które sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, a wręczali je przedstawiciele POLSUS-a.
Puchary i okolicznościowe statuetki dla najlepszych hodowców ufundowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wręczał  Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Pomorskiego, które wręczał Józef Sarnowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, dla czempiona i wiceczempiona w grupie jałówek rasy Charolaise – dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu – Andrzej Dolny. Dla hodowców bydła mięsnego statuetki ufundował Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, a wręczał je członek zarządu Jerzy Bałachowski. Nagrody dla hodowców trzody i bydła mięsnego ufundowała Pomorska Izba Rolnicza, wręczał je prezes Zenon Bistram. Dla laureatów Czempionatu Koni Sztumskich nagrody zasponsorowali starosta i burmistrz sztumski, a wręczali je Wojciech Cymerys i Wiesław Oleksiak. Nagrody dla hodowców koni ufundował także Instytut Zootechniki reprezentowany przez dr Grażynę Polak.
Nowością w tegorocznej edycji naszej imprezy był Pokaz Koni przeprowadzony przez Młodych Hodowców w niedzielę po uroczystym nagrodzeniu zwycięzców tegorocznej Wystawy. Wzięło w nim udział 11 pełnych entuzjazmu młodych ludzi. Zaprezentowali na ringu zwierzęta, którymi na co dzień się opiekują. Jak zgodnie podkreślili oceniający, prezentacja przebiegła w pełni profesjonalnie. Słowa uznania należą się dla Pomorskiego Związku Hodowców Koni w Malborku za zorganizowanie tego Pokazu i za wspieranie młodzieży w swojej pasji. Marszałek Województwa Pomorskiego dla uczestników tego Pokazu ufundował bony wartościowe. Nagrodę za Najlepszą Prezentację w tym Pokazie zasponsorowała Agencja Nieruchomości Rolnych, którą wręczył Andrzej Grochowski, a sponsorem pucharu był Polski Związek Hodowców Koni. Mamy nadzieję, że Pokaz na stałe zagości na naszej Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych.

 

LISTA CZEMPIONÓW I WICECZEMPIONÓW

Wystawa specjalistyczna – Krajowy Czempionat Koni Sztumskich

 

klacze roczne konie sztumskie
czempion – klacz Majorka hodowli Pana Dawida Skierki, zam. Skrzeszewo, woj. pomorskie
wiceczempion – klacz Malotta hodowli Pana Dawida Skierki, zam. Skrzeszewo, woj. pomorskie
III miejsce – klacz Cytryna hodowli Pana Piotra Smentka, zam. Królów Las, woj. pomorskie
klacze dwuletnie konie sztumskie
czempion – klacz Marsjanka hodowli Pana Andrzeja Stefańskiego, zam. Sołtyski, woj. pomorskie
wiceczempion – klacz Troja hodowli Państwa Renaty i Piotra Juchta, zam. Nowy Targ, woj. pomorskie
III miejsce – klacz Afraga hodowli Pana Andrzeja Stefańskiego, zam. Sołtyski, woj. pomorskie
ogiery roczne konie sztumskie
czempion – ogier Ganter hodowli Pana Jana Walaska, zam. Jaromierz, woj. pomorskie
wiceczempion – ogier Gwiezdny hodowli Pana Jacka Szultka, zam. Chojnice, woj. pomorskie
III miejsce – ogier Ważter hodowli Pana Jana Walaska, zam. Jaromierz, woj. pomorskie
ogiery dwuletnie konie sztumskie
czempion – ogier Boniek hodowli Pana Ryszarda Dariusza Miklaszewicza, zam. Wyszecino, woj. pomorskie
wiceczempion – ogier Galamer hodowli Pana Piotra Rojewskiego, zam. Sadłuki, woj. pomorskie
III miejsce – ogier Jazar hodowli Pana Ryszarda Dariusza Miklaszewicza, zam. Wyszecino, woj. pomorskie
Czempionem Hodowlanym Klaczy została klacz Marsjanka hodowli Pana Andrzeja Stefańskiego, zam. Sołtyski, woj. pomorskie, wiceczempionem klacz Majorka hodowli Pana Dawida Skierki, zam. Skrzeszewo, woj. pomorskie.
Czempionem Hodowlanym Ogierów został ogier Boniek hodowli Pana Ryszarda Dariusza Miklaszewicza, zam. Wyszecino, woj. pomorskie, wiceczempionem ogier Ganter z hodowli Pana Jana Walaska.
W Pokazie Koni przez Młodych Hodowców za najlepszą prezentację okolicznościowy puchar otrzymała Magdalena Zaborowska z miejscowości Rybaki woj. pomorskie.

Bydło Mięsne

Krowy rasy CHAROLAISE
Czempion – krowa Nr kat. 2 – Magowski Jerzy, Będzitowo 24,  88-180 Złotniki Kujawskie, woj. kujawsko-pomorskie
Wiceczempion – krowa Nr kat. 1 – Magowski Jerzy, Będzitowo 24,  88-180 Złotniki Kujawskie, woj. kujawsko-pomorskie
Jałówki w wieku do 18 miesięcy
Rasa HEREFORD
Czempion – jałówka Nr kat. 5 – Krzysztof Golmanowski, Sugajenko 19, 13-306 Kurzętnik, woj. warmińsko-mazurskie
Wiceczempion – jałówka Nr kat. 8 – Krzysztof Golmanowski, Sugajenko 19, 13-306 Kurzętnik, woj. warmińsko-mazurskie
Rasa CHAROLAISE
Czempion – jałówka Nr kat. 9 – Magowski Jerzy , Będzitowo 24, 88-180 Złotniki Kujawskie, woj. kujawsko-pomorskie, woj. kujawsko-pomorskie
Wiceczempion – jałówka Nr kat. 11 – Magowski Jerzy , Będzitowo 24, 88-180 Złotniki Kujawskie, woj. kujawsko-pomorskie
Jałówki w wieku od 18 do 36 miesięcy
Rasa LIMOUSINE
Czempion – jałówka Nr kat. 15 – Litawa Krzysztof, ul. Długa 26, 83-113 Turze, woj. pomorskie
Wiceczempion – jałówka Nr kat.  12 – Litawa Krzysztof, ul. Długa 26, 83-113 Turze, woj. pomorskie
Czempionem WYSTAWY w kategorii krów ras mięsnych została krowa rasy CHAROLAISE
Nr kat. 2 – właściciel p. Jerzy Magowski, Będzitowo 24,  88-180 Złotniki Kujawskie, woj. kujawsko-pomorskie
Czempionem WYSTAWY w kategorii jałówek ras mięsnych została jałówka rasy LIMOUSINE
Nr kat. 15 – właściciel p. Krzysztof Litawa, ul. Długa 26, 83-113 Turze, woj. pomorskie

Trzoda chlewna


Marek Mokwa- Subkowy – Stado o największej liczbie ocenionych miotów od loch w roku w rasie pbz stado produkujące loszki
Andrzej Śnieg – Pastwa – Stado o największej liczbie ocenionych miotów od loch w roku w rasie pbz stado produkujące knury i loszki
Beata i Mirosław Koss – Gnieżdżewo – Stado rasy wbp o największej liczbie wyprodukowanych prosiąt od lochy w roku
Józef Stolc – Kiełpino – Stado o najwyższej zbiorczej wartości hodowlanej BLUP knurków w rasie wbp

Jak zwykle Wystawie zwierząt hodowlanych towarzyszył również pokaz drobnego inwentarza, podczas którego 48 hodowców zaprezentowało ponad 500 okazów różnych zwierząt m.in.: drób ozdobny, króliki, gołębie i ptaki egzotyczne. Pokaz corocznie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych.

Gratulujemy wszystkim, zarówno zwycięzcom jak i pozostałym uczestnikom, bo przecież samo zakwalifikowanie na Wystawę to już wyróżnienie i docenienie ciężkiej pracy hodowlanej. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji i finansowaniu tegorocznej Wystawy składamy serdeczne podziękowanie. Dziękujemy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi za objęcie patronatem honorowym naszej Wystawy, a p. ministrowi Ryszardowi Zarudzkiemu za uświetnienie swoją obecnością naszej Wystawy i docenienie w ten sposób ciężkiej i mozolnej pracy hodowców. Pan minister podkreślił to w swoim wystąpieniu do hodowców i licznie zebranej wokół ringu publiczności.
Do zobaczenia za rok na kolejnej Wystawie!

 

—————————–
 Zbigniew Marciniak

Ilość wyświetleń artykułu: 2457