Spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim

W dniu 11.03.2019 r. z wizytą do Chojnic przybył Jan Krzysztof Ardanowski. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkał się z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim, wicewojewodą pomorskim Mariuszem Łuczykiem, lokalnymi samorządowcami, dyrekcją Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz kierownictwem chojnickich biur ARiMR i KRUS. Następnie odbyło się otwarte spotkanie z udziałem przedstawicieli młodzieży szkolnej z Technikum nr 2 w Chojnicach, członkami Biskupiego Uniwersytetu Ludowego, rolnikami, doradcami i pracownikami z branży rolniczej.

Minister szczegółowo przedstawił sytuację polskiego rolnictwa, zaznaczył na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, gdzie szukać możliwości rozwoju, którą drogę wybrać, aby w tym trudnym dla polskich rolników czasie, znaleźć miejsce dla siebie i swoich rodzin.

Podczas spotkania z mieszkańcami Jan Krzysztof Ardanowski mówił między innymi o wpływie nagłośnionych ostatnio sytuacji, gdy polskie rzeźnie opuszczało mięso z chorych krów, na postrzeganie polskiej żywności w Europie. Z faktu incydentalnego braku nadzoru weterynaryjnego nad jedną z polskich ubojni, w Europie zapanował totalny hejt dot. polskiej żywności. W wielu krajach stara się ją dyskwalifikować mówiąc, że jest toksyczna. Minister zaznaczył, że jest to nieprawda, żywność jest znakomitej jakości, dobrze sprzedaje się na świecie po rozsądnej, niezbyt wysokiej cenie. W ubiegłym roku polscy producenci wyeksportowali mięso za około 30 miliardów Euro. To obrót sześć razy wyższy niż przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Kolejnym punktem programu były pytania od rolników dotyczące poniższych tematów:

– terminal do eksportu produktów rolno- spożywczych,
– mała retencja wody – ułatwienia w przepisach,
– sprzedaż w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego,
– biogazownie jako dywersyfikacja dochodów w rolnictwie,
– definicja gospodarstwa rolnego – różnie interpretowana przez instytucje ,
– termin wyborów do izb rolniczych,
– kontrola transportów mięsa np. z Barbadosu,
– wstrzymanie dostawy pszenicy z Ukrainy,
– wyrównania w dopłatach bezpośrednich do poziomu innych krajów UE,
– utrata ONW.

Na wszystkie te i inne pytania minister odpowiedział bardzo szczegółowo. Wyjaśnił pewne mechanizmy, np. w handlu pomiędzy państwami członkowskimi Unii, kontrolami jakie są przeprowadzane w naszym i innych krajach.

Rolnicy z pewnym niedosytem, ale wielkimi brawami podziękowali ministrowi za spotkanie na ziemi chojnickiej.

 

Opracował: Waldemar Wrycza

 

Ilość wyświetleń artykułu: 897