Wyjazd studyjny do Grupy Drobex

W dniu 19.08.2016 pracownicy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu wraz z Dyrektorem Aleksandrem Mach byli uczestnikami wyjazdu studyjnego na innowacyjną fermę drobiu koło Solca Kujawskiego w województwie Kujawsko-Pomorskim. Organizatorem spotkania było Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz  Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Firmą Tecsisel. W tym dniu została zaprezentowana innowacyjna hala do produkcji brojlerów grupy firm Drobex.

Grupa składa się z trzech spółek: Drobex, Drobex – Agro oraz Drobex-Pasz wraz z  siedemnastoma gospodarstwami rolnymi, której założycielem jest Kazimierz Frischke. Pan Kazimierz rozpoczął swoją karierę z drobiem od 1963 r. kiedy w swoim gospodarstwie zajął się produkcją brojlerów w ilości 4 000 sztuk rocznie. W roku 1987 założył firmę Drobex. Ciągłe rozbudowywał swoją działalność i dziś dzięki zaangażowaniu całej rodziny zajmuje się produkcją jaj wylęgowych, piskląt, mieszanek paszowych, tuczem brojlerów, ubojem, oraz konfekcjonowaniem a także dystrybucją świeżego i mrożonego mięsa z kurczaka. Grupa zajmuje się również przetwórstwem mięsa, które znajduje odbiorców na terenie całego kraju i za granicą. Produkty sprzedawane są pod marką Drobex oraz Bydgoskie Zakłady Mięsne. Grupa oprócz rozszerzania swojej działalności o nowe zadania, udoskonala również swoje technologie. Wprowadza innowacyjne rozwiązania i prowadzi badania nad nowoczesnymi metodami produkcji.

W dniu pokazu w jednej z hal do produkcji brojlerów zaprezentowano najnowszy system wentylacji poprzecznej z panelami chłodzącymi tzw. cooling pady oraz nagrzewnice wodne z dystrybucją świeżego powietrza firmy Tecsisel. Nowoczesne urządzenia mają na celu stworzenie idealnego mikroklimatu dla rozwoju drobiu w budynku inwentarskim.

W drugiej części pokazu zaprezentowano produkcję peletu drzewnego wykorzystywanego do ogrzewania oraz peletu ze słomy służącemu jako ściółka dla drobiu.

Właściciele Grupy Drobex przedstawili w pozytywnym świetle prezentowany system wentylacji i z przekonaniem mówili o wprowadzeniu  innowacji w swojej działalności.