Relacja ze spotkania Spółdzielni Producentów Mleka Pomorze i Pomorskiej Spółdzielni Producentów Mleka

Dnia 15 grudnia 2017 odbyło się spotkanie dla członków Spółdzielni Producentów Mleka.  Spotkanie zorganizowały  Spółdzielnia Producentów Mleka Pomorze oraz Pomorska Spółdzielnia Producentów Mleka wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.  Zaproszeni rolnicy zgromadzili się w restauracji „Nad Stawem” w Grabówku.

Licznie zgromadzeni hodowcy, chętnie wymieniali swoje doświadczenia. Wielu z nich martwi że cena może się obniżyć. Gospodarzem był Pan Bartosz Murański, prezes grup.  Spotkanie, nie tylko miało na celu zintegrowanie się rolników ale także dokształcenie.

Wykładał między innymi Zbigniew Wróblewski, specjalista do spraw żywienia Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, który poruszył zagadnienia nie tylko żywienia ale także płodności krów wysokomlecznych. Kolejnym prelegentem był Janusz Nalewalski, również przedstawiciel PFHBiPM. Pan Nalewalski przypomniał hodowcom, jak prawidłowo interpretować wyniki z raportów generowanych przez PFHBiPM, oraz przedstawił nowoczesną metodę wykrywania ciąży poprzez badanie mleka. Wykładowca wymienił sporo zalet tej metody, między innymi badanie od 28 dnia ciąży, brak stresu dla krów przy badaniu oraz skuteczność wykrycia nie cielnych sztuk ponad 94%. Ten temat cieszył się powodzeniem wśród rolników i chętnie zadawali pytania. Wykładowcami byli także przedstawiciele firm Greenland, P.H-U Matpak oraz Hypred. Poruszali tematy dotyczące działalności ich firm, przedstawiciele wymienili zalety stosowania  żywych mikroorganizmów, doradzali którą folię wybrać a także jak prawidłowo dbać o higienę doju oraz krów.

Na koniec zostały rozlosowane nagrody i drobne upominki. Po nasyceniu wiedzą i obiedzie rolnicy w dobrych humorach wrócili do swoich codziennych obowiązków.

Justyna Armatowska-Freda

Ilość wyświetleń artykułu: 1912