Relacja z Jubileuszowej 25 Gali konkursu AgroLiga

Gala konkursu AgroLiga tradycyjnie gromadzi najlepszych w kraju rolników i przedstawicieli  firm z obszaru rolnictwa. W dniu 14 czerwca br., w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, odbyła się Jubileuszowa 25. Gala konkursu, na której spotkali się przedsiębiorczy rolnicy i przedstawiciele najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych, a także przedstawiciele instytucji, które promują ich osiągnięcia. Od 2008 roku Honorowy Patronat nad Galą AgroLigi sprawuje Prezydent RP.

Laureaci przyjmowali osobiste gratulacje i życzenia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w trakcie przemówienia zwrócił uwagę, iż powinniśmy budować markę Polski jako kraju produkującego dobrą, zdrową żywność. Ponadto, gratulacje składali także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger.

W kategorii Rolnicy I Wicemistrzem Krajowym AgroLigi 2017 zostało gospodarstwo Izabeli i  Janusza Bystron ze Sławek (powiat kartuski).

Państwo Bystron prowadzą gospodarstwo od około 30 lat. Specjalizuje się ono w produkcji jaj wylęgowych gęsi (stado liczy blisko 2500 szt.) oraz w produkcji brojlerów kurzych w ilości 210 tys. szt. rocznie. Pan Janusz od 20 lat jest członkiem zarządu Powiatu Kartuskiego (5 kadencji) i v-ce prezesem Lokalnej Grupy Rybackiej. Gospodarstwo zdobywa trofea w licznych konkursach, np. w 2013 roku zdobyło pierwsze miejsce w kraju w konkursie organizowanym przez KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Zdobycie tytułu I Wicemistrza kraju w konkursie AgroLiga jest uwieńczeniem pracy państwa Izabeli i Janusza Bystron oraz ich rodziny. Podczas gali państwu Bystron towarzyszyli córka i syn, który odbierając nagrodę rzekł: „Tato, Ty zostałeś wicemistrzem kraju, ale ja będę dążyć, aby zdobyć laur Mistrza kraju”. Te ważne słowa podkreślają, że młode pokolenie docenia i pragnie kontynuować pracę rodziców, podnosząc jednocześnie poprzeczkę wyżej.

Konkurs AgroLiga 2017 organizowany był na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub.  Celem konkursu jest uhonorowanie najlepszych przedsiębiorców działających w branży rolno-spożywczej oraz wyróżniających się rolników.

Podczas gali, Kapituła Konkursowa przyznała wszystkim Ośrodkom Doradztwa Rolniczego pamiątkowy medal za pomoc i wsparcie w organizacji konkursu oraz wkład w rozwój polskiego rolnictwa w okresie minionych 25 lat. Medal dla Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu z rąk Kapituły odebrała Ewa Szymańska, Zastępca Dyrektora PODR w Lubaniu.

 

 

 

Ilość wyświetleń artykułu: 2651