Pomorski Stół Wielkanocny 2018

15 marca br. w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Starym Polu odbył się po raz kolejny Wojewódzki Przegląd
pn.:
,,POMORSKI STÓŁ WIELKANOCNY – tradycyjne potrawy, ciasta, pisanki i palmy wielkanocne”.

 

W tegorocznej edycji wzięło udział 20 kół gospodyń wiejskich z Kociewia, Kaszub, Powiśla i Żuław. Celem przeglądu jest ochrona dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, pobudzanie aktywności społeczeństwa wiejskiego w zakresie kultywowania tradycji i zwyczajów wielkanocnych, wspieranie rozwoju wsi poprzez integrację środowiska wiejskiego oraz promocję działań związanych z rozwojem wrażliwości estetycznej inspirowanej kulturą, tradycją i folklorem.

Zaproszeni goście oraz uczestnicy przeglądu wysłuchali prelekcji pt.: ,,Pisanka w tradycji wielkanocnej ”, którą wygłosił pan Roman Klofczyński.

W ramach tegorocznego przeglądu odbył się również konkurs pn.: „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”. Komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów:

I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Cerkwi (powiat nowodworski),

II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Sumina ( powiat starogardzki),

III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Sasina (powiat wejherowski).

Komisja dokonała również przeglądu Stołów Wielkanocnych.
Za przygotowanie Najpiękniejszego Tradycyjnego Stołu I, II i III miejsce zostały przyznane w kolejności dla kół gospodyń wiejskich: ze Stogów (powiat malborski), Górek (powiat kościerski) oraz Tychnów (powiat kwidzyński). Szczególne wyróżnienie za prezentację Wielkanocnego Stołu otrzymała  młodzież z Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Pomorską Izbę Rolniczą oraz Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Malborku.

Dyrekcja PODR w Lubaniu – Ewa Szymańska oraz Antoni Hajdaczuk, wręczyła wszystkim uczestnikom przeglądu pamiątkowe podziękowania oraz prezenty rzeczowe w podziękowaniu za przygotowanie i prezentację stołów wielkanocnych.

Laureatom Gratulujemy!!!

Tradycyjnie już od lat po zakończeniu części oficjalnej odbyła się degustacja tradycyjnych ciast i potraw przygotowanych przez uczestników.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Partnerom, Klientom i Współpracownikom wszystkiego co najlepsze:

pogody ducha, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołego Alleluja.

 

                                               Alina Ciesielska i Agnieszka Rojewska

 

Ilość wyświetleń artykułu: 1466