,,Pomorski Stół Bożonarodzeniowy” Stare Pole, 13 grudnia 2018 r.

 

Jest takich kilka dni w roku, kiedy w każdym polskim domu bez względu gdzie się on znajduje sięgamy do tradycji.

Przypominamy sobie zwyczaje panujące w domach naszych przodków. Do takich  dni należą Święta Bożego Narodzenia. Ileż wspomnień niesie nam wigilia……. wzruszają one, rozrzewniają i przemawiają do duszy.

 

Jest taki dzień: bardzo ciepły, choć grudniowy;
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas   zna od kołyski
.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku,
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku,
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem,
Dzień, piękny dzień,   dziś nam rok go składa w darze…

 W dniu 13 grudnia 2018 roku w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego
w Lubaniu, Oddział w Starym Polu został zorganizowany po raz kolejny przegląd pn.:

Pomorski Stół Bożonarodzeniowy.

 

Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 20 kół gospodyń wiejskich, w tym lokalne stowarzyszenia z województwa pomorskiego.

Uczestniczki Przeglądu przygotowały potrawy i ciasta: serniki, pierniki, pierniczki, makowce oraz inne okazjonalne pieczywo obrzędowe. Na stołach znalazły się również śledzie, ryby przygotowane na różne sposoby, pasztety, pierogi, krokiety, kluski z makiem, kutia oraz wiele innych tradycyjnych potraw. Nie zabrakło również świątecznych dekoracji. Stoły było suto zastawione i pięknie udekorowane.

W ramach tegorocznego Pomorskiego Stołu Bożonarodzeniowego odbył się również koncert kolęd pn.: ,,Niech kolęda serca budzi”.  Przybyli goście i uczestnicy  wysłuchali wiązanki pięknych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu ,,Fala” ze Stegny oraz Sebastiana Braneckiego.

Po zakończeniu części artystycznej zaproszeni goście i uczestnicy mogli podziwiać odświętnie udekorowane stoły i do woli rozkoszować się smakiem bożonarodzeniowych specjałów.

Wszyscy uczestnicy Pomorskiego Stołu Bożonarodzeniowego otrzymali prezenty od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz dodatkowe nagrody ufundowane przez Pomorską Izbę Rolniczą, Starostwo Powiatowe w Malborku oraz Urząd Miasta i Gminy
w Dzierzgoniu.

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr.  Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia, poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia towarzyszą Państwu przez cały 2019 Rok.

 Agnieszka Rojewska i Alina Ciesielska

 

 

Ilość wyświetleń artykułu: 736