,,Pomorski Stół Bożonarodzeniowy” Stare Pole, 13 grudnia 2017 r.

Jest taki wyjątkowy wieczór w roku, gdy wszyscy obecni, gromadzą się przy wspólnym stole. Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść. Wieczór, gdy łamiemy opłatek i  składamy życzenia. To noc wyjątkowa, jedyna, niepowtarzalna noc Bożego Narodzenia.

 

W dniu 13 grudnia 2017 roku w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Starym Polu został zorganizowany po raz kolejny przegląd pn.: Pomorski Stół Bożonarodzeniowy.

Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 20 kół gospodyń wiejskich, w tym lokalne stowarzyszenia z województwa pomorskiego.

Uczestniczki Przeglądu przygotowały potrawy i ciasta: serniki, pierniki, pierniczki, makowce oraz inne okazjonalne pieczywo obrzędowe. Na stołach znalazły się również śledzie, ryby przygotowane na różne sposoby, pasztety, pierogi, krokiety, kluski z makiem, kutia oraz wiele innych tradycyjnych potraw. Nie zabrakło również świątecznych dekoracji. Stoły było suto zastawione i pięknie udekorowane.

W pierwszej części przeglądu uczestnicy wysłuchali prelekcji Pana Romana Klofczyńskiego pt.: „Czas życzeń – pocztówka czy sms”.

            W ramach tegorocznego Pomorskiego Stołu Bożonarodzeniowego odbył się również V Staropolski Przegląd Grup Kolędniczych, w którym uczestniczyły 4 grupy śpiewacze: „Wesoła Gromadka” z Tychnów, Zespół „Fala” ze Stegny, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej z Lasowic Wielkich oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Jazowa. Przybyli Goście mogli wysłuchać pięknych polskich kolęd i pastorałek.

Po zakończeniu części artystycznej Goście i Uczestnicy mogli podziwiać odświętnie udekorowane stoły i do woli rozkoszować się smakiem bożonarodzeniowych specjałów.

Wszyscy uczestnicy Pomorskiego Stołu Bożonarodzeniowego oraz Przeglądu Grup Kolędniczych otrzymali prezenty ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Malborku Pomorską Izbę Rolniczą, Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Malborku oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr.

Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia, poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia towarzyszą Państwu przez cały 2018 Rok.

 Agnieszka Rojewska i Alina Ciesielska

 

Ilość wyświetleń artykułu: 1545