Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki z wizytą w Starym Polu

27 kwietnia podsekretarz stanu w MRiRW Ryszard Zarudzki przebywał z wizytą w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Okazją były dziesiąte jubileuszowe Wiosenne Targi Ogrodnicze, w których wzięło udział około 350 wystawców reprezentujących m.in.: ogrodnictwo, przetwórstwo, budownictwo, ekologię, a także instytucje związane z rolnictwem. Gościem tegorocznych targów była również minister Anna Fotyga – eurodeputowana VIII kadencji.

W trakcie wizyty Anna Fotyga i Ryszard Zarudzki spotkali się z grupą emerytowanych pracowników Oddziału Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Podczas spotkania minister Ryszard Zarudzki podsumował ponad trzyletnie działania resortu rolnictwa na rzecz odbudowy i rozwoju doradztwa rolniczego. Następnie przedstawił perspektywy dotyczące kierunków działań i finansowania doradztwa na najbliższe lata. W swojej wypowiedzi podkreślił rolę doradztwa w procesie zmian dokonujących się w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz konieczność poprawienia statusu finansowego doradcy – płace doradców powinny dorównać poziomowi średniej krajowej. Z kolei minister Anna Fotyga zadeklarowała pomoc w podnoszeniu i doskonaleniu kwalifikacji zawodowych doradców poprzez organizowanie warsztatów i szkoleń z udziałem instytucji Parlamentu Europejskiego. Głos zabrali również dyrektor PODR w Lubaniu Andrzej Dolny oraz dyrektor Oddziału PODR w Starym Polu Antoni Hajdaczuk, którzy przedstawili bieżącą sytuację Ośrodka. Po tych wystąpieniach wywiązała się dyskusja, w trakcie której emerytowani pracownicy, na bazie swoich doświadczeń, przedstawiali uwagi dotyczące teraźniejszości i przyszłości doradztwa.

Po spotkaniu goście udali się na tereny wystawowe X Wiosennych Targów Ogrodniczych. Zapoznali się z niektórymi blokami tematycznymi, w tym m.in. z największym sektorem ogrodniczym oraz sektorem eko, gromadzącym dystrybutorów z branż związanych z ekologią i ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii i systemami grzewczymi. Przyjrzeli się również ofercie wystawców prezentujących produkty regionalne i tradycyjne oraz odwiedzili stoiska z rzemiosłem artystycznym i ptakami ozdobnymi.

Ilość wyświetleń artykułu: 965