Ogólnopolski Konkurs PRODUCENT BYDŁA MIĘSNEGO ROKU 2017 – Rozstrzygnięty!

Centralne Targi Rolnicze – CTR 2017 to inicjatywa targowa dedykowana branży rolno-spożywczej. Stanowią platformę spotkań rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z producentami maszyn, urządzeń, sprzętu do produkcji, hodowli, przetwórstwa i przechowalnictwa, środków do produkcji rolnej, instytucjami oferującymi wsparcie oraz usługi logistyczne, finansowe, doradcze.

Podczas Gali Centralnych Targów Rolniczych zostały ogłoszone wyniki konkursu „Producent Bydła Mięsnego 2017”. W kategoriach producent jałówek i buhajków hodowlanych, producent odsadków oraz producent bydła opasowego przyznano trzy pierwsze miejsca oraz sześć wyróżnień.

Wyróżnienie w kategorii producent jałówek i buhajków hodowlanych przyznano Pani Krystynie Szczodrowskiej z miejscowości Jaroszewy w woj. pomorskim utrzymującej bydło rasy Charolaise. Laureatka cyklicznie uczestniczy w Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych. Zwierzęta zdobywają najważniejsze nagrody zarówno w województwie pomorskim, jak i w kraju (I Krajowa Wystawa Bydła Mięsnego, Sielinko 2014).

Bydło utrzymuje się w systemie otwartym na głębokiej ściółce. Zwierzęta cały dzień przebywają na pastwisku, a na noc są przepędzane do obory, gdzie dodatkowo mają dostęp do sianokiszonki i siana oraz wody.

Pani Krystyna obecnie posiada 29 mamek rasy Charolaise pod oceną wartości użytkowej w Polskim Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Właścicielka przywiązuje ogromną wagę do genetyki swoich zwierząt. Kilka lat temu zakupiła jałówki o bogatym genotypie, pochodzące z Francji. W gospodarstwie z powodzeniem stosuje się również embriotransfer – przenoszenie zarodków z własnych dawczyń. Wszystkie byczki w wieku ośmiu miesięcy sprzedaje się do dalszej hodowli, natomiast jałówki zostają na remont stada.

Gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Opracowała:
Krystyna Plata

Ilość wyświetleń artykułu: 1718