Mikorowo – uroczyste otwarcie nowoczesnej chlewni tuczu

  Na terenie gminy Czarna Dąbrówka, w miejscowości Mikorowo, w gospodarstwie Pani Karoliny Konkol w dniu 26 października br. odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej chlewni tuczu świń na 15 000 szt. wsadu w cyklu otwartym. Jest to największy, nowo wybudowany tego typu obiekt w  województwie pomorskim. Inwestycja już na etapie projektowania, konsultacji społecznych i  budowy powstała we współpracy z samorządem gminnym i władzami gminy Czarna Dąbrówka, której przedstawiciele byli obecni na otwarciu.

  Nowoczesny budynek respektuje elementy dobrych praktyk rolniczych. W bezpośrednim sąsiedztwie chlewni docelowo planuje się wybudować małą biogazownię, gdzie głównym substratem do produkcji biogazu będzie wykorzystana gnojowica z chlewni. Sprawdzony hodowca współpracujący z fermą trzody Pani Konkol, zapewnia pełną technologię produkcji tuczu świń w całym cyklu produkcyjnym.

  Chlewnia została wybudowana z najnowszych elementów docieplenia, zapewniających stabilność parametrów izolacji termicznej. Sufity w budynku są łatwo zmywalne, a ściany chlewni wyłożone zostały elementami ceramicznymi, również łatwo zmywalnymi i zapewniającymi utrzymanie czystości i higieny. Dodatkowo, pomieszczenia będą wyposażone w zraszacze wodne. Zastosowane płyty szczelinowe z mniejszą ilością szczelin, spełniają wymagania i pozwalają zakładać, że będzie to miejsce legowiskowe bardziej komfortowe dla świń.

Józef Jaszewski

Ilość wyświetleń artykułu: 1908