Konkurs Trafiony Plon 2018 rozstrzygnięty!

Dnia 29.06.2018 r. w gospodarstwie rolnym pana Piotra Wendk w miejscowości Borcz (gmina Somonino) odbyła się ósma edycja konkursu „Trafiony Plon”. Jego celem jest m.in. integracja środowiska wiejskiego, promocja dobrej kultury rolnej oraz popularyzacja stosowania kwalifikowanego materiału siewnego i przestrzeganie zasad agrotechniki. Zadanie konkursowe polegało na oszacowaniu plonu pszenicy ozimej odmiany Arkadia oraz owsa odmiany Bingo  na plantacji w pełni wegetacji. Do konkursu przystąpiło 36 rolników z powiatu kartuskiego.
Zbiór oraz komisyjne ważenie plonów odbyło się w dniu 19.08.2018 r. Uzyskano plon pszenicy ozimej – 4,2 t/ha, owsa – 2,8 t/ha. Bardzo niskie plony w tym gospodarstwie to efekt  tegorocznej suszy. Na plantacji w trakcie szacowania plonu rolnicy słusznie spostrzegli, że gdyby nie zachowanie zasad agrotechniki i dobór materiału siewnego, to nie byłoby co szacować. Dlatego, mimo licznej grupy rolników, tylko dwóch trafnie oszacowało plon, natomiast pozostali szacowali plony znacznie wyższe.

Plon owsa trafnie oszacował pan Ryszard Toruńczak z Załakowa w gminie Sierakowice, a pszenicy ozimej pan Mirosław Pioch z Kaplicy w gminie Somonino. Nagrodą za trafnie oszacowane plony były pilarki, ufundowane przez bank BGŻ BNP Paribas. Laureatom wręczono również dyplomy Dyrektora PODR w Lubaniu.

Podsumowanie konkursu „Trafiony Plon”, organizowanego przez PZDR w Kartuzach, na stałe wpisało się w scenariusz dożynek powiatowych.

Tradycyjnie dożynki powiatu kartuskiego obsługują pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kartuzach, udzielając porad w namiocie z logiem PODR w Lubaniu.

Opracowała: Regina Kleina

Ilość wyświetleń artykułu: 423