Konkurs „Trafiony Plon 2017” rozstrzygnięty

Dnia 14.07.2017 r., w gospodarstwie rolnym Państwa Elżbiety i Andrzeja Marcińskich oraz Gabrieli i Edmunda Witt w miejscowości Tuchlino (gmina Sierakowice) odbyło się szacowanie plonu w ramach konkursu „Trafiony Plon”.

Konkurs miał na celu m.in. integrację środowiska wiejskiego, promocję dobrej kultury rolnej oraz popularyzację stosowania kwalifikowanego materiału siewnego. Zadanie konkursowe polegało na oszacowaniu planu pszenżyta ozimego odmiany Meloman oraz rzepaku ozimego odmiany DK Excelium na plantacji w pełni wegetacji. Do konkursu przystąpiło 99 rolników z powiatu kartuskiego. Liczba uczestników konkursu rośnie z roku na rok. Jak powiedział jeden z rolników jest to jeden z bardziej trafionych konkursów rolniczych ponieważ można tu się sprawdzić z różnym poziomem wiedzy rolniczej, mały i duży, młody i starszy, rolnik ale również liczyć na łut szczęścia.

Zbiór oraz komisyjne ważenie plonów odbyło się w dniu 30.08.2017. Uzyskano plon pszenżyta ozimego – 8,5 t/ha, rzepaku ozimego 4,17 t/ha.

Co roku na dożynkach powiatowych jest ogłaszany wynik konkursu. Emocje są ogromne, rolnicy oczekują w napięciu na wyniki gromadząc się przed sceną.

Trafnie oszacowali plon pszenżyta ozimego:

  • Brunon Sypion – Kczewo – Gmina Przodkowo
  • Jolanta Dyszer- Gowidlino- Gmina Sierakowice
  • Dawid Brylowski- Kczewo- Gmina Przodkowo

Trafnie oszacowała plon rzepaku ozimego

  • Teresa Cirocka- Kolonia- Gmina Kartuzy 

Laureaci otrzymali puchary ufundowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Krzysztofa Jurgiela. Nagrody rzeczowe ufundował  Bank BGŻ BNP Paribas. Podsumowanie konkursu  „Trafiony Plon”, zorganizowanego przez PZDR w Kartuzach na stałe wpisało się w scenariusz dożynek powiatowych. Tradycyjnie uświetniła je również wystawa płodów rolnych i podsumowanie konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2017” .Laureatom zostały wręczone puchary. Za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii „Zagroda” puchar ufundował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Laureatami  powiatowego  konkursu „Piękna Wieś 2017” zostali :

w kategorii zagroda :

  • I Miejsce Anna Król Kożyczkowo gm Chmielno
  • II Irena i Grzegorz Dawidowscy Borcz Somonino
  • III miejsce Brygida i Antoni Hazuka Banino gm. Żukowo

  w kategorii wieś :

  • I miejsce – wieś Węsiory, gmina Sulęczyno
  • II miejsce wieś Garcz, gmina Chmielno
  • III miejsce Małkowo, gmina Żukowo

Ponadto, doradcy PODR udzielali  porad rolnikom i przetwórcom. Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy i a sponsorom dziękujemy.

 

                                                                                           PZDR w Kartuzach

Ilość wyświetleń artykułu: 856