Konferencje „Aktualne zagadnienia technologiczne i organizacyjne w produkcji buraków cukrowych”

Już od 17 lat Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział w Starym Polu, we współpracy z Krajową Spółką Cukrową S.A., Oddział „Cukrownia Malbork” oraz Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i  Nowym Stawie, organizuje corocznie konferencje skierowane do plantatorów buraka cukrowego z naszego województwa i nie tylko.
Tegoroczna edycja spotkań odbyła się 15 lutego w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu oraz 16 lutego w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Kwidzynie.
Konferencje wzbudziły duże zainteresowanie wśród plantatorów buraków cukrowych. Świadczy o tym frekwencja – w obu spotkaniach uczestniczyło blisko 400 osób.
Obu konferencjom przewodniczył Antoni Hajdaczuk – Dyrektor Oddziału PODR w Starym Polu. W konferencjach uczestniczyli: Henryk Wnorowski – Prezes Zarządu KSC S.A., Toruń, Mariusz Kaźmierczak – Dyrektor Oddziału „Cukrownia Malbork” KSC S.A., Józef Pawela – Członek Rady Nadzorczej KSC S.A., Krzysztof Nykiel – Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Prezesi Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i Nowym Stawie – Wiesław Szpura i Henryk Żak.
Wzorem lat ubiegłych konferencje podzielone były na dwie części. W pierwszej wygłoszone zostały wykłady technologiczne. Dr hab. Jacek Piszczek, prof. nadzw. Instytutu Ochrony Roślin – PIB z w Poznaniu omówił wpływ zmian klimatycznych na ochronę buraka cukrowego przed chorobami i szkodnikami (oraz inne aspekty tej sytuacji). Drugi z wykładowców – dr inż. Dariusz Górski z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu przedstawił temat „Nie tylko NPK determinują plon i jego jakość”. Artykuły wykładowców dotyczące tych tematów umieścimy w marcowym i kwietniowym wydaniu PWR. Do ich lektury gorąco zachęcamy.
Druga część konferencji dotyczyła spraw cukrowniczych. Rozpoczął ją Dyrektor Od-działu „Cukrownia Malbork” KSC S.A. – Mariusz Kaźmierczak, który omówił współpracę plantatorów z KSC oraz podsumował niezwykle trudną kampanię 2017/2018 roku w naszej malborskiej cukrowni. W 2017 roku Cukrownia Malbork, mimo bardzo niesprzyjających warunków pogodowych i ponadprzeciętnego zanieczyszczenia buraków, po raz trzeci w swojej historii osiągnęła produkcję cukru przekraczającą 100 000 ton.
Następnie Artur Majewski – Dyrektor Departamentu Surowcowego KSC S.A. przedstawił sytuację na rynkach cukru zarówno światowym, europejskim, jak i na naszym polskim.
Konferencję zakończyła dyskusja. Na pytania zgromadzonych plantatorów odpowiadali Krzysztof Nykiel – Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Józef Pawela – Członek Rady Nadzorczej KSC S.A.

Dziękujemy wszystkim firmom działającym na rzecz naszych rolników, które sponsorowały te konferencje, a plantatorom za tak liczny w nich udział. Mamy nadzieję na równie owocne spotkanie w przyszłym roku.

 

Zbigniew Marciniak

 

Stare Pole

Kwidzyn

Ilość wyświetleń artykułu: 1307