IX Wiosenne Targi Ogrodnicze w Starym Polu

W dniach 21-22 kwietnia br. odbyła się dziewiąta edycja Wiosennych Targów Ogrodniczych w Starym Polu. Organizatorem imprezy był Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.
Patronat medialny nad targami sprawowali: Radio Plus, Radio Głos, Dziennik Bałtycki, Dziennik Elbląski, Gazeta Malborska i Rolnik Pomorski.
Imprezę zorganizowano z myślą o ogrodach, bo wiosna to najlepszy okres na ich urządzanie i upiększanie. W tegorocznych targach wzięło udział 350 wystawców, wśród których byli również goście z Litwy, Austrii i Ukrainy. W tej grupie aż 170 firm oferowało bogaty asortyment materiału szkółkarskiego owocowego i ozdobnego, kwiatów, krzewów, nasion oraz rozsad warzyw i roślin rabatowych. Poza tym wystawiane były elementy architektury ogrodowej, wyposażenia ogrodów, a także nawozy i środki ochrony roślin. Nie zabrakło stoisk poświęconych ekologii, odnawialnym źródłom energii (w postaci paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła), produktom pszczelarskim, materiałom budowlanym, systemom grzewczym. Prezentowały się również firmy zajmujące się motoryzacją i obsługą rolnictwa.
W bloku rzemiosła artystycznego gościliśmy 34 twórców ludowych, którzy pokazali: malarstwo, hafty, wyroby szydełkowe, rzeźbę, wyroby z bursztynu i srebra, kowalstwo artystyczne, wyroby z wosku pszczelego, ceramikę, wyroby z gliny oraz inne rękodzieło artystyczne. Na Targach można było posmakować regionalnych produktów kulinarnych, które przygotowały panie z 15 kół gospodyń wiejskich i wystawcy indywidualni.
Dla miłośników zwierząt zorganizowaliśmy ekspozycję gołębi, drobiu ozdobnego i królików. Uczestniczyło w niej 21 hodowców, w tym przedstawiciele Malborskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz hodowcy indywidualni. Zaprezentowali oni ciekawe, niezwykle barwne okazy. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających zarówno dzieci, jak i dorosłych.
W tym roku odnotowaliśmy wzrost liczby stoisk z tradycyjnymi wędlinami, serami i chlebem. Więcej było też punktów ze słodyczami, ciastem i przekąskami oraz produktami gospodarstwa domowego, odzieżą itp.
Każdy, kto odwiedził targi, mógł zakupić interesujące go rośliny, nabyć sprzęt do swojego ogrodu, zamówić meble ogrodowe oraz skorzystać z wielu innych propozycji oferowanych przez wystawców.
Tegorocznym Wiosennym Targom Ogrodniczym towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała zwiedzaniu i handlowaniu. Przyciągnęła ona rekordową liczbę zwiedzających. Liczymy, że odwiedziło nas około 28 tysięcy osób.
Większość gości opuściła tereny wystawowe z przeróżnymi zakupami, przede wszystkim z roślinami rabatowymi i doniczkowymi oraz krzewami i drzewami ozdobnymi i owocowymi, które z pewnością wzbogacą i upiększą okoliczne ogrody, działki, posesje i mieszkania.

 

Komisarz Targów
Adam Kopeć

Ilość wyświetleń artykułu: 2228