Relacja z Targów w Słupsku

Targi Ogrodniczo- Pszczelarskie 2019r.

 

W tym roku Jesienne Targi Ogrodnicze w Słupsku miały szczególny charakter. Gościem specjalnym był Ryszard Zarudzki-podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Mimo zmiennej pogody wystawcy i odwiedzający targi jak zwykle dopisali. Targi w Słupsku niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Pan Minister w towarzystwie Dyrekcji PODR przywitał wszystkich obecnych na targach. W swoim wystąpieniu zwrócił  uwagę na ważne sprawy związane z  rolnictwem.

Podkreślił również jak ważną rolą jest działalność KGW i zachęcił do rejestracji w ARMiR.

Jak zawsze wspomniał o działalności MOL  i sprzedaży bezpośredniej prowadzonej przez rolników..

W rozmowach z wystawcami Minister wysłuchał problemów producentów i podziwiał wytworzone przez nich dorodne płody rolne..

Wszystkie imprezy targowe organizowane przez nasz Ośrodek odbywają się w plenerze a wpływ pogody na ich powodzenie ma decydujące znaczenie. Targi jubileuszowe z pewnością można zaliczy do udanych.

Swój udział w imprezie zgłosiło 100 wystawców. Najliczniejszą grupę stanowili producenci roślin ozdobnych i owocowych.

Wybór drzewek, krzewów owocowych ozdobnych, był tak duży i różnorodny, że nawet najbardziej wybredni klienci znaleźli coś dla siebie. Można było też nabyć taniej po cenach hurtowych świeże warzywa oraz ziemniaki na zaopatrzenie zimowe wyprodukowane przez miejscowych rolników. Bardzo liczną grupę wystawców stanowili producenci i handlowcy oferujący cebule kwiatowe.

Jak zawsze na targach nie zabrakło stoisk kulinarnych z wyrobami mięsnymi produkowanymi w sposób tradycyjny, pieczywem regionalnym i ciastami oznakowanymi  symbolem dziedzictwa  kulinarnego.

Duże stoisko zorganizowali pszczelarze z regionu słupskiego prezentując sprzęt i urządzenia do pozyskiwania  miodu. Udzielali fachowej porady wszystkim zainteresowanym hodowlą pszczół. Zaprezentowano przeszklony ul. Uczestnicy targów, szczególnie dzieci z ciekawością mogli oglądać matkę pszczelą oznakowaną kolorem zielonym, który wyróżniał ją od pozostałych pszczół. Uczestnicy targów z ciekawością oglądali miodarki ręczne i elektryczne, odsklepiarki ręczne i elektryczne, sprzęt do słoikowania miodu. Stoiska z miodem  cieszyły się dużym zainteresowaniem, co potwierdzili nam pszczelarze.

Od 2010 roku zawsze na targach jesiennych wspólnie ze Słupskim Związkiem Kynologicznym organizujemy pokaz tresury prowadzony przez Ośrodek Szkolenia Psów – K2.  Pokaz cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Cyklicznie podczas targów ogrodniczych odbywa się konkurs na „Najciekawszy produkt targowy”. Podczas tegorocznych targów pucharem ufundowanym przez Dyrektora PODR uhonorowana została firma Biopharmcotech sp. z o.o. z Częstochowy  za Folium – biostymulator (stymulator wzrostu).

W niedzielę organizowany był również  konkurs kulinarny  dla Pań z  Kół Gospodyń Wiejskich „Smakołyki z serem”. W konkursie wzięło udział 6 kół.

Podczas tegorocznej edycji konkursu zwyciężyło KGW  z Łebienia, następne miejsca zdobyły potrawy KGW z Biesowic i Klubu Seniora „RAZEM” Wyróżnienia otrzymały KGW Kępice, KGW Kępiczanki i KGW Borzestowska Huta.

Wszystkie Panie otrzymały dyplomy i upominki.

Sponsorami nagród dla zwycięzców były: firma Koszland, Tupperware, Agroma i Starostwo Powiatowe.

Według licznych zasłyszanych opinii był to udany weekend dla wszystkich przybyłych na naszą imprezę.

 

Ilość wyświetleń artykułu: 997