XXI Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

   Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny, w dniach 15 – 16 września 2018 roku odbędzie się XXI Kaszubska Jesień Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej. Jest to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy. Już po raz osiemnasty nieodłącznym elementem tej imprezy jest Wojewódzka Wystawa Królików i Gołębi, a po raz jedenasty zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego, człowieka, który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu.

Współorganizatorami Kaszubskiej Jesieni Rolniczej są KSOW, Pomorska Izba Rolnicza, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt oraz Pomorski Związek Hodowców Koni.

Patronat medialny obejmą: Radio Kaszëbë, Radio Plus, Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej Radio Głos, Rolnik Pomorski, Kurier Kaszubski oraz portale internetowe kościerski.info, kartuzy.info, pieknekaszuby.pl.

Swój dorobek zaprezentują firmy obsługujące rolnictwo, ogrodnicy, firmy handlowe i ok. 60 wystawców królików, gołębi i ptactwa ozdobnego.

Jak co roku głównym punktem pierwszego dnia imprezy będzie wycena królików oraz wybór championów i v-ce championów wystawy. Króliki oceniane będą w trzech kategoriach: rasy duże, średnie i małe. Zwiedzający Targi będą już od 1100 mogli przyjrzeć się takiej ocenie i jednocześnie podziwiać najpiękniejsze okazy hodowlane tych zwierząt.

W niedzielę 16 września odbędą się Dożynki Diecezji Pelplińskiej. Uroczysta msza dożynkowa koncelebrowana będzie przez Ks. Bp Ryszarda Kasynę. Tuż po niej korowód dożynkowy przemaszeruje do sceny na teren Wystawienniczy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tam odbędzie się świecka część uroczystości dożynkowych.

Tuż po głównych uroczystościach dożynkowych odbędzie się podsumowanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, podsumowanie Wojewódzkiej Wystawy Królików (wręczenie pucharów zdobywcom czempionów) oraz konkursu AGROLIGA – 2018 (to konkurs, który upowszechnia pozytywne wzorce, promuje najlepszych rolników i najlepsze firmy pracujące na rzecz rolnictwa. Udział w tak prestiżowym konkursie niewątpliwie stanowi źródło ogromnej satysfakcji i radości). Następnie zostanie podsumowany konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Celem konkursu jest promocja najlepszych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dla gospodarstw ekologicznych, upowszechnianie wiedzy o metodach produkcji ekologicznej oraz wymiana doświadczeń między producentami ekologicznymi. Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach: ”ekologia-środowisko” i „ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Zostaną też wytypowani zwycięzcy konkursów na najpiękniejsze stoisko i hit targów.

W niedzielę odbywać się będą zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o memoriał Wojciecha Dąbrowskiego.

Każda gmina, powiat, koło gospodyń wiejskich będą miały okazję do zaprezentowania czegoś swojego, tradycyjnego, charakterystycznego dla danego regionu, czym można się chwalić i co można prezentować innym.

Wszystkich chętnych – nie tylko rolników i mieszkańców wsi zapraszamy w ten weekend do Lubania, aby przyjemnie i pożytecznie spędzić czas na świeżym powietrzu całą rodziną bo i dla najmłodszych atrakcji chociażby w postaci wesołego miasteczka nie zabraknie.

Andrzej Okrój

Sponsor strategiczny:

 

Do pobrania:

PLAN Kaszubska Jesień Lubań 2018 v 13

2018 wrzesień wystawcy

2018 wrzesień ogrodnicy

Regulamin

Karta zgłoszenia – firmy

Karta zgłoszenia – ogrodnicy

Karta zgłoszenia – stoisko handlowe

Informacja o noclegach

Regulamin konkursu HIT TARGOW 2018

Zgłoszenie do konkursu HIT TARGÓW 2018

Regulamin konkursu NAJLEPSZA ARANŻACJA STOISKA 2018

Zgłoszenie do konkursu NAJLEPSZA ARANŻACJA STOISKA 2018