Dzień Kukurydzy 2019

W dniu 10 września 2019 roku na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbył się Dzień Kukurydzy.  Tegoroczna edycja mimo przekropnej pogody zgromadziła znaczną rzeszę producentów rolnych ciekawych nowych rozwiązań w dziedzinie uprawy tego gatunku.  Uroczystego rozpoczęcia imprezy dokonał Dyrektor PODR w Lubaniu Andrzej Dolny, opowiadając o trudnych początkach wdrażania technologii uprawy gatunku na terenie województwa pomorskiego.  Następnie sponsorzy imprezy przedstawili  zebranym rolnikom bieżące oferty handlowe. Po części konferencyjnej rozpoczęła się część praktyczna na poletkach demonstracyjnych.  Tegoroczna demonstracja składała się z  52 odmian następujących firm:

 • Agroseed z o.o. – 10 odmian scharakteryzowanych przez przedstawiciela firmy Jerzego Malca
 • Saaten Union Polska Sp. z o.o. – 5 odmian scharakteryzowanych przez przedstawiciela firmy Krzysztofa Wróbel
 • Pioneer HI BRED – 4-odmiany scharakteryzowane przez przedstawiciela firmy Tomasza Kamińskiego
 • Caussade Nasiona Polska Sp. z o.o. – 7 odmian scharakteryzowanych przez przedstawiciela firmy
  Sławomira Kowalczyka
 • KWS Polska z o.o. – 10 odmian scharakteryzowanych w zastępstwie przez Daniela Dąbrowskiego
  z PODR
 • HR Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR – 6 scharakteryzowanych przez przedstawiciela hodowli
  Henryka Cygert
 • Limagrain Central Europe – 4 odmiany scharakteryzowane przez przedstawiciela firmy
  Jerzego Tchórzewskiego
 • Oseva Polska Sp. z o.o. – 6 odmian scharakteryzowanych przez przedstawiciela firmy Michała Waranicę

Po zakończeniu lustracji na rolników czekał już zestaw urządzeń do stosowania środków ochrony roślin w kukurydzy w późnych stadiach wzrostu.  W  skład zestawu wchodził opryskiwacz dalekosiężny Krukowiak serii NOTOS oraz ciągnik rolniczy URSUS 1614.  Budowę oraz zalety stosowania opryskiwaczy dalekosiężnych w zwalczaniu szkodników w kukurydzy omówił przedstawiciel KFMR Krukowiak Marcin Ochmański.  Po scharakteryzowaniu urządzeń zestaw rozpoczął testowy przejazd po poletkach pokazowych aby zademonstrować zebranym parametry strumienia cieczy podczas oprysku.  Ostatnim elementem imprezy był poczęstunek i dyskusja rolników.

Serdecznie dziękujemy zebranym sponsorom za pomoc w organizacji tegorocznej edycji Dnia Kukurydzy. Do sponsorów tegorocznej edycji należały następujące firmy: Agroseed Sp. z o.o. , Saaten Union Polska Sp. z o.o. , Pioneer HI BRED, Caussade Nasiona Polska Sp. z o.o. , KWS Polska Sp. z o.o. , HR Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR, Limagrain Central Europe, Oseva Polska Sp. z o.o. , Małopolska Hodowla Roślin, KFMR Krukowiak oraz Bank BGŻ BNP PARIBAS.

Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejne imprezy organizowane przez PODR w Lubaniu.

Opracował: Daniel Dąbrowski

Ilość wyświetleń artykułu: 631