Dożynki Województwa Pomorskiego 2019

W niedzielę 22 września 2019 roku w Kartuzach miało miejsce wielkie święto wszystkich rolników naszego województwa – Dożynki Województwa Pomorskiego. Z rolnikami świętowali również samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji związanych z obsługą rolnictwa i obszarami wiejskimi.

Organizatorami dożynek byli: samorząd Województwa Pomorskiego reprezentowany przez Marszałka Mieczysława Struka (reprezentowany podczas samych dożynek przez Wicemarszałka Józefa Sarnowskiego), Powiat Kartuski reprezentowany przez Starostę Bogdana Łapę oraz gmina Kartuzy reprezentowana przez Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego. Dożynki dofinansowane były również z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Uroczystość rozpoczęto Mszą św. dziękczynną za zebrane plony w Kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach. Po Mszy św. poświęcono wieńce dożynkowe, które następnie wzięły udział w konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Do wojewódzkiego etapu konkursu zgłoszono 38 wieńców, wśród których nagrodę za pierwsze miejsce otrzymało sołectwo Strzeczona (gm. Debrzno, pow. człuchowski), drugie miejsce zajęło sołectwo Smołdzino (gm. Przodkowo, pow. kartuski), a trzecie sołectwo Połczyno (gm. Puck). Specjalne wyróżnienie i puchar od Pomorskiej Izby Rolniczej otrzymał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich Tychnowy z powiatu kwidzyńskiego.

Pod przewodnictwem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z  Łapalic barwny korowód dożynkowy przeszedł spod Kolegiaty na Plac Solidarności w Kartuzach, gdzie miały miejsce dalsze obchody uroczystości. Burmistrz Kartuz uroczyście przywitał zebranych gości oraz uczestników dożynek. Następnie starostowie dożynek: Arleta Hirsz z Żukowa oraz Krzysztof Hoppa z Nowego Tuchomia wręczyli chleb dożynkowy gospodarzom terenu. Głos zabrał także wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a Piotr Karczewski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który honorowym patronatem objął wszystkie dożynki wojewódzkie w kraju. Wśród gości honorowych Dożynek Województwa Pomorskiego był Wiceminister Rolnictwa i  Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki.

Dożynki Wojewódzkie były również okazją do ogłoszenia wyników konkursu „Piękna Wieś” w powiecie kartuskim. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: „Wieś” i „Zagroda”, a jego wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria „Wieś”:
I miejsce – Borkowo, gmina Żukowo,
II miejsce – Mirachowo, gmina Kartuzy,
III miejsce – Kamienica Szlachecka, gmina Stężyca,
Wyróżnienia: Kożyczkowo (gm. Chmielno), Goręczyno (gm. Somonino), Podjazy (gm. Sulęczyno).

Kategoria „Zagroda”:
I miejsce – Bernadeta i Henryk Dejk z Lampy, gmina Chmielno,
II miejsce – Gertruda i Andrzej Walder z Sulmina, gmina Żukowo,
III miejsce – Lucyna i Rafał Dąbrowscy z Brodnicy Górnej, gmina Kartuzy.

Rozstrzygnięto również konkurs „Trafiony Plon” organizowany od 9 lat przez Powiatowy Zespół  Doradztwa Rolniczego w Kartuzach. W tym roku w konkursie udział wzięło 77 rolników, którzy szacowali uprawy pszenicy ozimej i jęczmienia jarego na polach Krzysztofa Hoppy w Nowym Tuchomiu w dniu 08.07.2019 r. Plony, jakie zostały osiągnięte w ramach konkursu to pszenica ozima 7,4 t/ha, a jęczmień jary 6,2 t/ha. Laureatami konkursu zostali: Maria Adamczyk z Chmielna i Oskar Krainik z Nowej Sikorskiej Huty, którzy trafnie oszacowali plon pszenicy oraz Grzegorz Trepczyk z Miechucina za trafnie oszacowany plon jęczmienia. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez sponsora konkursu BGŻ w  Kartuzach, firmę Luvena SA oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, reprezentowany przez Katarzynę Jasińską, zastępcę dyrektora.

Dalszą część dożynek wypełniły występy artystyczne na scenie, możliwość skosztowania lokalnych (i nie tylko) potraw oraz stoiska z lokalnym rękodziełem.

 

                                                                                                                      Ignacy Majkowski
PZDR Kartuzy

Ilość wyświetleń artykułu: 983