Dożynki Powiatu Kartuskiego w Żukowie

W niedzielę 2 września br. w Żukowie w Parku nad Jeziorkiem odbyły się Dożynki Powiatu Kartuskiego. Na uroczystość święta plonów licznie przybyli okoliczni mieszkańcy oraz reprezentacje gmin. Funkcję gospodarzy dożynek pełnili: Janina Kwiecień – Starosta Kartuski oraz Wojciech Kankowski – burmistrz Gminy Żukowo.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele Miłosierdzia Bożego, którą odprawił ks. Wiesław Szlachetka – Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. Po Mszy św. korowód dożynkowy udał się przed scenę w Parku Nad Jeziorkiem. Na miejscu starostowie dożynek: Ewa Cichosz z gminy Stężyca i Stanisław Szur z Żukowa, przekazali gospodarzom dożynek bochen chleba.

W tym roku konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrała gmina Kartuzy, który został wykonany przez sołectwo Mezowo, natomiast w kategorii najpiękniejszego kołacza wygrało Żukowo.

Podczas dożynek rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs „Piękna Wieś Pomorska”. Pierwsze miejsce w kategorii „Wieś” zajęło Chwaszczyno (gmina Żukowo), natomiast w kategorii „Zagroda rolnicza” wygrało gospodarstwo Karoliny Bigus z Kamienicy Królewskiej (gmina Sierakowice).

Tradycyjnie na święcie plonów można było odwiedzać stoisko Pomorskiego Ośrodka Rolniczego w Lubaniu, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród gości dożynek.

Imprezę urozmaiciły występy: Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bazuny”, grupy tanecznej „Rapsodia”, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic, chóru „Ascoltate” oraz kabaretu „Kałamasz”. Gwiazdą dożynek była Teresa Werner. Po zakończonym występie odbył się pokaz sztucznych ogni.

Rafał Bruniecki

 

Ilość wyświetleń artykułu: 399