BIOBALT
Strona projektu
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku wraz z partnerami: polskim POMInnO sp. z o.o oraz szwedzkim HS Konsult AB uzyskały dofinansowanie w ramach Działania 11.4. Ochrona różnorodności biologicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 (konkurs nr RPPM.11.04.00 – IZ-01-22 – 001/15) na realizację projektu „BIOBALT – edukacja ekologiczna na rzecz zrównoważonego regionu Morza Bałtyckiego na terenie województwa pomorskiego ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych i strefy przybrzeżnej”.
Projekt wpisuje się w zakres interwencji określony w RPO WP 2014-2020 i ukierunkowany jest na realizację Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB) oraz wynikających z niej planów działań Action Plan for the Baltic Sea Region Strategy i Baltadapt Strategy and Action Plan for Adaptation to Climate Change in the Baltic Sea Region (Baltadapt).
Projekt ma na celu podniesienie stanu świadomości ekologicznej 3.095 osób, indywidualnych użytkowników korzystających z zasobów środowiska, wsparcie dla 31 obszarów chronionych oraz wzrost aktywności społecznej mieszkańców województwa pomorskiego w zakresie: Priorytet I SUERMB – Ochrona morza, cele szczegółowe takie jak czysta woda w morzu, bogata i zdrowa przyroda oraz lepsza współpraca pomiędzy państwami regionu. Priorytet ten przewiduje działania na rzecz: zmniejszenia ilości środków odżywczych w morzu do dopuszczalnych poziomów, ograniczenie stosowania i oddziaływania substancji niebezpiecznych, wspierania zrównoważonego rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, łagodzenia skutków zmian klimatu i adaptacji do niej.
Efektem realizacji projektu będzie przeprowadzenie 6 kampanii informacyjno – edukacyjnych na wszystkich poziomach administracyjnych w tym:
- dwóch konferencji wojewódzkich,
- 16 seminariów powiatowych,
- 80 szkoleń gminnych,
- 12 ewentów plenerowych
- przeszkolenie 45 doradców pod kątem innowacyjnych metod doradczych,
- doradztwo indywidualne i działania w celu wdrożenia dobrych praktyk w 80 gospodarstwach wzorcowych,
- zacieśnianie współpracy regionalnej w zakresie doradztwa rolniczego.
W ramach indywidualnego doradztwa dla rolników utworzona zostanie sieć gospodarstw wzorcowych na obszarach chronionych, prezentujących dobre praktyki i aktywizujących lokalne społeczności, w zakresie przeciwdziałania eutrofizacji i zanieczyszczeniom wód, w tym wód Bałtyku (tematy: zarządzania obiegiem substancji odżywczych i nawozów w gospodarstwie, planów nawożenia, analizy możliwości wykorzystania naturalnych systemów filtracyjnych, zarządzaniem substancjami szkodliwymi w gospodarstwie). Zaplanowane działania wynikają wprost z rekomendacji w zakresie zdiagnozowanych problemów wymienionych w przytoczonych powyżej Planach Działań.
Całkowity koszt projektu wynosi 748 684,00 zł, a uzyskane dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 524 078,80 zł.